Buty piłkarskie – podstawą wygranego meczu

Buty piłkarskie – podstawą wygranego meczu

Będąc sportowcem z pewnością zdajesz sobie sprawę z faktu, że na wygrany mecz składa się wiele czynników. Nie tylko dobra kondycja i dyspozycja zdrowotna, ale również obuwie, w którym stacza się bój o zwycięstwo.

Zdajesz sobie zapewne sprawę, że idealne obuwie da Ci nie tylko odpowiedni komfort podczas gry, ale przede wszystkim zapewni odpowiednią przyczepność do podłoża, co przełoży się na odpowiednią skuteczność i szybkość reakcji.

W zależności od rodzaju gry w piłkę nożną, potrzebne są różne warianty obuwia. Dziś postaramy się przybliżyć Wam po trosze każdy z rodzajów obuwia, abyście mogli wybrać ten, który będzie Wam najbardziej odpowiadał. Tak naprawdę wyróżniamy dwa rodzaje obuwia – korkotrampki, których używa się do gry w piłkę nożną na trawiastym boisku oraz halówki, które wykorzystuje się podczas gry w futsal, czyli piłkę nożną na hali.

Korkotrampki – na co zwrócić uwagę?

Kiedy rozpoczynasz przygodę z piłką nożną z pewnością do końca nie jesteś w stanie określić, który rodzaj kroków będzie dla Ciebie idealny. Dopiero, kiedy posiądziesz wiedzę na temat wkrętów, turfów czy lanek, jesteś w stanie określić, który rodzaj będzie dla Ciebie odpowiedni. Co to takiego? Okazuje się, że wspomniane wyżej nazwy, to rodzaje korków, które możemy odnaleźć w butach przeznaczonych do gry w piłkę nożną. Każdy z nich nadaje się do innej nawierzchni. Okazuje się bowiem, że nawet trawa bywa różna, stąd trzeba odpowiednio dobrać korki. Pokrótce opowiemy o każdym rodzaju.

Wkrętów mogą używać starsi zawodnicy. Są to dosłownie wkręty, które samodzielnie można zamontować w obuwiu sportowym. Korki posiadają 6 wkręcanych korków, które wykonane są najczęściej ze stali lub aluminium. Właśnie przez materiał, z którego ten element został wykonany nie można ich używać u młodszych zawodników.

Lanki charakteryzują się plastikową lub gumową podeszwą. Również korki wykonuje się z tego tworzywa. Jest to najczęściej stosowany rodzaj obuwia. Ten rodzaj obuwia zaliczany jest do najbardziej uniwersalnych. Doskonale sprawdzają się na suchej, jak i mokrej nawierzchni, na tradycyjnej, jak i sztucznej trawie.

Turfy wykorzystywane są na trudniejszym podłożu. Zapewniają doskonałą przyczepność, dzięki mnogo rozsianym małym koreczkom. Dzięki temu stopa ma stabilne oparcie podczas gry.

Halówki – buty do gry w piłkę, czy jednak nie

Słysząc o grze w piłkę nożną, każdy wyobraża sobie wspomniane wyżej korkotrampki. Co zatem z halówkami, które można spotkać w sklepach sportowych. Otóż są one również obuwiem do gry w piłkę nożną, tyle, że na hali sportowej. Naturalnie trzeba podkreślić, że nie jest to tradycyjna gra na 11 zawodników. Nosi nazwę futsalu i może w nią grać jedynie pięciu. Ale wracając do butów – halówki, bo o nich mowa posiadają kauczukową podeszwę, która zapewnia doskonałą przyczepność do podłoża. Odpowiednia podeszwa sprawia, że gracz jest szybki, pewny i doskonale daje sobie radę podczas nieplanowanych zwrotów akcji. Jeżeli postawimy na te wzmocnione na przedniej części buta, będziemy jeszcze skuteczniejsi podczas gry, bowiem mniejszą piłkę najczęściej kopie się z przysłowiowego “czuba”.

Powrót do góry