Jakie cechy powinien posiadać dobry piłkarz?

Jakie cechy powinien posiadać dobry piłkarz?

Zostanie piłkarzem to marzenie wielu chłopaków, ale wielkie kariery robią tylko nieliczni. Choć to piękny zawód, to jest bardzo wymagający. Kandydaci na piłkarzy muszą mieć wiele cech, które pozwalają im uprawiać ten piękny, choć niełatwy sport.

Nawet najlepszej jakości korki piłkarskie nie zastąpią doskonałej kondycji, o którą trzeba dbać i ją podtrzymywać każdego dnia. Piłkarz musi wykazywać się dużą determinacją, by mimo wielu porażek wciąż dążyć do celu, nie poddawać się i osiągać sukcesy. Do gry w piłkę niezbędny jest też refleks – piłka nie poczeka, a te produkowane obecnie są coraz szybsze i bardziej zwinne. Silna psychika i motywacja są nie mniej ważne niż profesjonalne korki piłkarskie.

Ciągle w ruchu

W trakcie jednego półtoragodzinnego meczu bardziej aktywni piłkarze mogą przebiec nawet dwanaście kilometrów. Czasem jest to szybki bieg, innym razem powolny trucht lub nawet marsz, ale przez większość czasu piłkarze są w ruchu. Piłkarz powinien być uosobieniem powiedzenia – w zdrowym ciele, zdrowy duch. Do odnoszenia sukcesów i długoletniej kariery potrzebna jest bowiem silna psychika i wytrzymałe ciało. Rozegranie jednego półtoragodzinnego meczu, to dla przeciętnego zjadacza chleba wyzwanie ponad siły. Podczas meczu piłki nożnej zawodnicy podejmują różnego rodzaju wysiłek. Statystyki mówią, że w czasie półtoragodzinnej rozgrywki piłkarz najczęściej porusza się truchtem, sporo czasu zajmuje mu także marsz, a następnie intensywny bieg, trucht i bieg tyłem. Profesjonalne korki piłkarskie z pewnością mają duży wpływ na to, że wysiłek jest łatwiejszy do zniesienia, a nogi długo się nie meczą. Jednak nawet najbardziej wytrzymali piłkarze ulegają podczas gry wielu kontuzjom i urazom. Oprócz częstych stłuczeń, które są codziennością każdego piłkarza, sportowcy ci mają też częste problemy ze stawami. Najczęściej kontuzji ulegają stawy skokowe i kolanowe. Podczas rozgrywek piłkarskich zdarzają się także takie urazy, jak naderwanie i zerwanie mięśni i więzadeł, a także złamania kości.

Buty, które chronią

Zderzenie dwóch piłkarzy może również skutkować uszkodzeniem łąkotki u któregoś z nich. Wynikiem tego urazu są trudności z poruszaniem się, ból oraz obrzęk. W celu powrotu do sprawności konieczny jest zabieg, który jednak nie jest bardzo inwazyjny i pozwala piłkarzowi szybko wrócić na boisko. Piłkarze najczęściej łamią kości śródstopia. Kontuzja ta przydarza się zazwyczaj „przetrenowanym” zawodnikom, jest bowiem często efektem wcześniej nabytych urazów. Profesjonalne, dobrze dobrane korki piłkarskie w dużej mierze przyczyniają się do bezpieczeństwa i zmniejszenia liczby kontuzji. Częste urazy mogą być właśnie wynikiem źle dobranego obuwia sportowego. Jest to między innymi przyczyną zerwania ścięgna Achillesa, bólu stawów czy kłucia w środstopiu. O źle dobranym obuwiu może świadczyć także ucisk w palcach. Nieodpowiednie buty sportowe zwiększają podatność na skręcenie stawu czy zwichnięcie kostki. Buty mają więc duży wpływ zarówno na przebieg kariery piłkarskiej, jak i formę i zdrowie piłkarzy.

Powrót do góry