Chcesz być lepszym piłkarzem? Podpowiadamy jak to zrobić!

Chcesz być lepszym piłkarzem? Podpowiadamy jak to zrobić!

Każdy kto trenuje piłkę nożną, nawet amatorsko, chce być coraz lepszym piłkarzem. Swoje umiejętności warto doskonalić i stale się rozwijać. Nie każdy wie, że nie wystarczy sama gra w nogę. Owszem mecze są ważne, ale prawdziwy trening musi składać się z różnych elementów. Powinny one całościowo wpływać na rozwój piłkarza. Efektywny trening doskonale wpłynie na Twoje futbolowe rzemiosło. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas treningów.

Zadbaj o dobrą kondycję

Każdy kto gra w piłkę nożną musi mieć ogólną dobrą kondycję. Trzeba być wysportowanym i silnym, tak aby w pełni móc wykorzystać swoje umiejętności. Zdrowie także jest ważne, pomaga bowiem utrzymać kondycję na wysokim poziomie. Dobra kondycja to też mniejsze ryzyko kontuzji. Jak zadbać o kondycję? Najważniejsze jest oczywiście pracowanie nad mięśniami, najlepiej na siłowni i podążając planem treningowym wyznaczonym przez trenera. Oprócz samych ćwiczeń trzeba zadbać też o rozciąganie i masaż mięśni. To pomoże w utrzymaniu mięśni w odpowiednim stanie i zmniejszy ryzyko nadwyrężenia. Trzeba myśleć też o prawidłowym odżywianiu i nawadnianiu. Nie można zapomnieć o odpoczynku dla mięśni. Muszą mieć one czas na regenerację.

Ćwicz szybkość

Piłkarz musi mieć świetną kondycję, ale to nie wszystko. Trzeba pracować też nad szybkością. I nie chodzi tutaj tylko o szybkość przemieszczania się z jednej części boiska na drugą. Piłkarz musi mieć szybkość reakcji na najwyższym poziomie. Szybkie podejmowanie decyzji, nagła zmiana kierunku czy taktyki – to wszystko należy trenować kompleksowo. Nawet jeśli ktoś szybko biega, musi ćwiczyć bieganie z prowadzeniem piłki przy nodze i reakcję na zachowanie przeciwników.

Koordynacja

Kolejnym ważnym aspektem treningu piłkarskiego jest ćwiczenie koordynacji. Piłkarze muszą w pełni panować nad swoim ciałem. Muszą być zwinni i zręczni, w czasie gry muszą bowiem wykonywać skomplikowanie ruchy z piłką. Trenowanie koordynacji to zdecydowanie jedna z najważniejszych kwestii dla piłkarzy.

Panowanie nad piłka

Koordynacja wiążę się z kwestią panowania nad piłką. Bieg z piłką po linii prostej czy slalomem to nieodłączne elementy sztuki piłkarskiej. Prawidłowe prowadzenie i panowanie nad piłką wymaga skupienia. Piłkę trzeba trzymać blisko przy nodze, przy jednoczesnym pilnowaniu rywali. Piłkarze powinni trenować prowadzenie piłki wewnętrzną i zewnętrzną częścią stopy.

Uderzenia i podania piłki

Prowadzenie piłki to jedno, ale trzeba też trenować uderzenia piłki. Ćwiczyć należy różne sposoby uderzeń. Najczęściej wykorzystywane jest uderzenie prostym podbiciem. Warto jednak mieć jak najszerszy repertuar uderzeń. Piłkę można uderzać zewnętrzną i wewnętrzną częścią stopy, głową czy szpicem. Uderzenia piłki nieodłącznie wiążą się z podaniami. To kolejna kwestia, którą trzeba ćwiczyć. Podawanie w miejscu i w ruchu. Do przodu i do boku. Podania krótkie i długie. Na to wszystko też trzeba poświęcić czas podczas treningów.

 

Piłkarski trening składa się z wielu elementów. To nie tylko ćwiczenie podań, ale też analiza taktyki i trening koncentracji. Trzeba nieustannie pracować nad swoim ciałem. Kwestią drugorzędną, ale też ważną jest kwestia ubioru treningowego. Odpowiednie buty i getry. Krótkie spodnie lub dres, do kompletu np. koszulka Nike Polska. Ubrania powinny być wygodne i nie przeszkadzać podczas treningu.

 

Powrót do góry