Chcesz zostać dobrym piłkarzem? Wybierz odpowiednie obuwie

Chcesz zostać dobrym piłkarzem? Wybierz odpowiednie obuwie

Piłka nożna to sport uwielbiany przez męską część globu, choć nie tylko. Coraz częściej tę dyscyplinę wybierają również kobiety. Niezależnie od tego, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną – jesteś zawodnikiem, który potrzebuje odpowiedniego obuwia. W zależności od tego, czy będziesz grał na zewnętrznej murawie, czy też na hali, musisz wybrać buty, które zapewnią Ci nie tylko wygodę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Nie wiesz jakie buty wybrać do gry w piłkę? Poniżej podpowiemy Ci, które na pewno spełnią Twoje oczekiwania.

Grasz w piłkę na hali sportowej? Poznaj trochę historii tej dyscypliny sportu

Kiedy mija ciepłe lato i gra na trawiastym boisku przestaje być możliwa, wielu z Was z pewnością przenosi się na zamkniętą halę sportową, gdzie z przyjemnością możesz doskonalić swoje umiejętności gry w piłkę. Zapewne zdajesz sobie sprawę z faktu, że na hali nie będziesz mógł używać korków, a wybór obuwia na halę nie jest łatwy. Dlatego trafiłeś tutaj. W tym artykule postaramy się określić, jakie halówki są idealne do gry w piłkę na zadaszonym boisku.

Halówki, to obuwie idealne do gry w futsal. Czym jest futsal? To nic innego, jak gra w piłkę nożną na hali sportowej. “Fut”, to skrót od “football”, a “sal” od “sala”. Kiedy wymyślono tę dyscyplinę sportu? Otóż pierwszy mecz został rozegrany na początku XX wieku – w roku 1930 w Urugwaju. Skąd pomysł na taki rodzaj gry? Jej twórca – Juan Carlos Ceriani chciał dać możliwość gry dzieciom, stąd boisko dostosowano do ich potrzeb.

Piłka nożna rozgrywana na hali sportowej wiele lat pozostawała w cieniu znanego footballu. Dopiero po 58 latach od pierwszego meczu, w roku 1988 FIFA uznała futsal za pełnoprawną dyscyplinę sportu. Zostały spisane wszelkie zasady gry, dzięki czemu każdy ma równe szanse. Od tego czasu ta dyscyplina sportu zdobyła rzeszę fanów, którzy co 4 lata mogą oglądać Mistrzostwa Świata w futsalu.

Czy halówki, czy obuwie do gry w futsal, to jedyna rzecz różniąca tę dyscyplinę sportu od footballu?

Jak można się domyślać zarówno futsal jak i football, to gra w piłkę nożną. Ta pierwsze odbywa się na hali sportowej, zaś ta druga na trawiastym boisku. Czy jednak są to jedyne różnice? Okazuje się, że nie. Co zatem jeszcze różni te dwie dyscypliny sportu? Zasadnicze różnice możecie poznać poniżej:

  • rozmiar piłki jest różny – w futsalu gra toczy się piłką o rozmiarze 4, zaś w normalnej piłce nożnej ten nieodłączny element gry jest większy o jeden rozmiar – zawodnicy grają piłką w rozmiarze 5
  • liczba zawodników – w piłce halowej gra ich zaledwie pięciu, zaś w trawiastej piłce nożnej aż jedenastu
  • w halówce nie ma pojęcia spalonego
  • obuwie – na murawie zawodnicy grają w butach zakończonych korkami, zaś na hali wykorzystywane są halówki, które zapewniają im odpowiednią przyczepność.

Jak zatem widać, niby to samo, a jednak nie do końca. Pomimo różnic pomiędzy tymi dwiema dyscyplinami sportu, warto spróbować jedno i drugiego i wybrać ten, który będzie Wam bardziej odpowiadał.

Powrót do góry