- przez Damian Możejko
Podatność stroju bramkarskiego na uszkodzenia jest największa spośród wszystkich zawodników znajdujących się w danej chwili na murawie. Niezależnie od tego, ile razy golkiper będzie zatrudniany do pracy przez napastników, to przy każdorazowej interwencji może dojść do uszkodzenia spodni bramkarskich. Jak zadbać o wytrzymałość swojego ubioru sportowego?
Zwróć uwagę na metkę
Często lekceważymy rady producenta, które są zamieszczone na metce. To na niej znajdują się podstawowe informacje dotyczące odpowiedniej konserwacji. Spodnie bramkarskie pod tym względem są bardzo podobne do bluzy bramkarskiej. Po ich wypraniu nie należy ich suszyć w strefie dużego nasłonecznienia. W przeciwnym razie szybko utracą kolor.
Najczęściej konserwacja spodenek golkipera polega na praniu maksymalnie w temperaturze 40 stopni, gdyż na tym poziomie nie dojdzie do żadnych zmian w strukturze zastosowanego materiału jakim jest poliester. Jeśli odpowiednio szybko zapierzemy intensywne plamy, tym będzie większa szansa na ich wywabienie.
Czego warto unikać?
Spodnie bramkarskie należy też chronić przed niekorzystnym działaniem wybielaczy czy też odplamiaczy. Można je suszyć bębnowo, ale na zredukowanych obrotach w niskiej temperaturze. W przeciwnym przypadku mogą się nawet wstąpić.
Nie należy ich też prasować, nie powinno się ich też czyścić chemicznie. Może dziwić delikatność poliestru zastosowanego w tym przypadku, ale on naprawdę odpowiednio chroni nogi nawet profesjonalnych bramkarzy. Spodnie bramkarskie są lekkie i miękkie, ale stanowią prawdziwą tarczę dla każdego użytkownika.