Dobór odzieży do gry w piłkę nożną

Dobór odzieży do gry w piłkę nożną

By nie doznać kontuzji i czuć się komfortowo podczas treningów piłki nożnej, jak i meczów, musisz mieć odpowiednie ubranie. Niektórzy bagatelizują tę kwestię, ale naszym zdaniem odzież sportowa jest bardzo istotna, zwłaszcza, że w tej dyscyplinie łatwo o uraz. Lepiej więc dmuchać na zimne i wyposażyć się na przykład w ochraniacze.

Skarpety i nagolenniki

Twoja odzież ma spełniać przede wszystkim różne funkcje ochronne. Zacznij na przykład od zakupu skarpet i nagolenników. Twoje ochraniacze mogą być tylko specjalnymi płytkami do włożenia w elastyczne skarpety. Mogą też być zakładane na specjalną gumkę, na stopę. To już od Ciebie zależy, jaki model wybierzesz. Nagolenniki zawsze ubiera się pod skarpety, a one je przytrzymują. Ważne więc, aby były dopasowane, żebyś podczas gry nie odczuwał dyskomfortu spowodowanego przesuwaniem się ochraniaczy. W czasie meczu nie powinieneś w ogóle myśleć o swojej odzieży. Musi być więc ona tak dobrana, abyś nie musiał poświęcać jej uwagi.

Odzież piłkarska

Poza skarpetami i ochraniaczami odzież piłkarska to przede wszystkim dobra koszulka i spodenki. Grając amatorsko, często nie trzeba mieć jednolitych strojów. Nawet jeśli startujecie w którejś z amatorskich lig, niekoniecznie musicie mieć takie same komplety piłkarskie. Warto się jednak zawsze upewnić. Poza tym brak takiego wymogu nie oznacza, że nie warto zainwestować w stroje. Ułatwiają one bowiem odnalezienie się na boisku. Z daleka widzisz, kto z drużyny znajduje się w pobliżu, i do kogo możesz podać. Jeśli jednak spotykacie się po prostu z chłopakami hobbystycznie i nie gracie przeciwko żadnej innej drużynie, tylko rozgrywacie piłkę między sobą, to spokojnie możecie jednolite stroje zastąpić na przykład szarfami w jednym kolorze. Pamiętaj też, że strój jest istotny także ze względu na komfort poruszania się. Dobrze dopasuj więc rozmiar i zadbaj o to, aby odzież wykonana była z szybkoschnącego, przepuszczającego powietrze materiału. Dzięki temu nie będziesz się nadmiernie pocić w trakcie gry.

Obuwie sportowe

Kolejna ważna rzecz, to naturalnie obuwie. Jego dobór wpływa na sposób poruszania się po boisku. Kluczowy jest dobry rozmiar. Za małe lub za duże buty będą utrudniać Ci panowanie nad piłką. Twoje reakcje nie będą też takie precyzyjne, jak mogłyby być przy lepiej dopasowanym obuwiu. Znaczenie ma, oczywiście, także wykonanie butów. Pamiętaj, aby miały one odpowiednią podeszwę w zależności od tego, gdzie planujesz grać. Najlepiej zakup korki albo turfy, chyba że macie rozgrywki na sali gimnastycznej. To ważne, aby buty pozwalały Ci na precyzyjne ruchy. Dzięki temu będziesz skuteczniejszy podczas meczów.

Piłki Nike na mecze

Żeby grać, musisz mieć też co kopać. Dobrze jest zadbać, aby były co najmniej trzy piłki Nike albo innej marki. Jeśli gracie mecze z drużynami z zewnątrz, to warto mieć już bardziej profesjonalny sprzęt. Poza tym, kupując piłki Nike albo Puma czy Adidas, masz większą pewność, co do ich wytrzymałości. Markowe ubrania też z reguły sprawdzają się lepiej.

Powrót do góry