Działalność charytatywna światowej sławy piłkarzy

Działalność charytatywna światowej sławy piłkarzy

Piłkarz to jeden z najlepiej opłacanych zawodów na świecie. Niektórzy profesjonalni piłkarze zarabiają nawet kilkaset tysięcy euro dziennie i sądzą, że ich obowiązkiem jest angażowanie się w działalność charytatywną.

Bardzo często wysyłają koszulki piłkarskie ze swoimi autografami na aukcje charytatywne lub przekazują podpisane koszulki i piłki ciężko chorym dzieciom marzącym o spotkaniu z idolem. Z pomocy potrzebującym słyną m.in. Robert Lewandowski, Kuba Błaszczykowski, Cristiano Ronaldo i Leo Messi.

Robert Lewandowski i Kuba Błaszczykowski

Robert Lewandowski wraz z żoną Anią chętnie angażuje się w działalność charytatywną oraz spełnia marzenia małych kibiców. Lewandowski przekazał 100 tysięcy złotych na leczenie chorego na padaczkę Cypriana, którego udało się wyleczyć między innymi dzięki pomocy piłkarza. Chłopiec otrzymał również podpisaną przez Lewandowskiego piłkę i koszulkę. Piłkarz wraz z fundacją Mam Marzenie spełnił również życzenie 13-letniego Bartka, który wyprowadził Lewandowskiego na murawę przed rozpoczęciem meczu Polska – Serbia. W 2014 roku Robert został także Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF i wziął udział w akcji „Głos Dzieci”, odwiedzając syryjski obóz dla uchodźców w Jordanii. W ramach działalności w UNICEF Lewandowski zaprojektował także Szczęśliwy Dukat, który można było otrzymać przy przekazaniu reszty z zakupów na cele charytatywne. W działalność charytatywną zaangażował się również Kuba Błaszczykowski, który założył własną fundację „Ludzki Gest” pomagającą głównie dzieciom oraz młodym ludziom.

Cristiano Ronaldo i Leo Messi

Jeden z najbogatszych piłkarzy świata, Cristiano Ronaldo, chętnie angażuje się w działalność charytatywną i dzieli się swoimi milionami z potrzebującymi. W 2011 roku Portugalczyk zdobył Europejskiego Złotego Buta i przekazał go na licytację, która zakończyła się wynikiem 1,2 mln funtów. Pieniądze zostały przekazane na budowanie szkół w Strefie Gazy. Nie było to pierwsze trofeum, które piłkarz poświęcił na cele charytatywne – to samo stało się m.in. ze Złotą Piłką z 2013 roku, która została sprzedana za 530 tys. funtów. Ronaldo jest również ambasadorem trzech wielkich organizacji charytatywnych – UNICEF, Save The Children oraz World Vision. Warto również zauważyć, że piłkarz nie ma na ciele żadnego tatuażu, z tego względu, że regularnie oddaje krew. Wśród piłkarzy zaangażowanych w pomoc charytatywną znajduje się również jeden z największych rywali Ronaldo, czyli Leo Messi. Argentyńczyk założył własną fundację o nazwie „The Lionel Messi Foundation”, która wspiera finansowo centra medyczne. Messi znajduje się również wśród Ambasadorów Dobrej Woli UNICEF i chętnie angażuje się w pomoc chorym lub biednym dzieciom, które marzą o spotkaniu z piłkarzem. Szczególnie pamiętne było jego spotkanie z małym afgańskim fanem, który zasłynął zdjęciem w koszulce Messiego wykonanej z… plastikowej torby. Młody fan poznał swojego idola podczas meczu FC Barcelony z Al-Ahli Saudi FC i wyprowadził Messiego na murawę, którą niechętnie opuścił na rękach sędziego.

Powrót do góry