Dziecięca przygoda z piłką nożną

Dziecięca przygoda z piłką nożną

Piłka nożna to chętnie wybierany przez dzieci i młodzież sport. Niektórzy grają tylko podczas lekcji wychowania fizycznego. Są jednak takie dzieciaki, które wpadają po uszy i zaczynają regularne treningi. Dla rodziców to świetna wiadomość. Sport wspaniale wpływa na rozwój młodego organizmu. Oprócz tego dziecko buduje bardzo ważne społeczne umiejętności, chociażby pracę w grupie. Kiedy najlepiej zapisać dziecko do szkółki piłkarskiej? Czym kierować się przy jej wyborze? I jak przygotować dziecko do treningu?

Kiedy zacząć przygodę z piłką nożną?

Tak naprawdę zabawy z piłką można zacząć jak tylko dziecko opanuje sztukę chodzenia. Warto zadbać aby oswoiło się z piłką i samo się nią bawiło. Wielu rodziców zastanawia się w jakim wieku musi być dziecko aby zapisać je do szkółki piłkarskiej. Warto zacząć jak najwcześniej, jednak szkółki przyjmują najczęściej dzieci między 5. a 6. rokiem życia, ale zdarzają się też takie, które mają zajęcia dla trzy i czterolatków.. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego rozwoju dziecka i od tego czy jest gotowe brać udział w takich zajęciach.

Im dziecko młodsze tym lepiej – z dużą łatwością przychodzi nauka nowych umiejętności. Zajęcia piłkarskie to też świetny dodatkowy bodziec, który będzie miał pozytywny wpływ na rozwój sprawności motorycznych i koordynację ciała. Dzieci mają duże zapotrzebowanie na ruch, a takie piłkarskie zajęcia pozwolą im na wyzwolenie pokładów energii. Ciekawe zajęcia, prowadzone przez sympatycznego trenera, w towarzystwie innych dzieci będą przyjemnością dla dziecka.

Jak wyglądają treningi dla dzieci?

Treningi piłkarskie dla dzieci są dostosowane do ich wieku i umiejętności. Wszystko jest dostosowane do dzieci – od wielkości boiska czy sali, po rozmiar piłki i program zajęć. Trenerzy dysponują odpowiednim sprzętem, który pozwala na zorganizowanie ciekawego treningu. Dzieci mogą korzystać z piłek różnej wielkości, z małych bramek i wielu innych sprzętów. Trenerzy to zazwyczaj wyselekcjonowane osoby, które oprócz odpowiedniego przeszkolenia mają też predyspozycje do pracy z dziećmi. Na zajęciach piłkarskich dla najmłodszych przeważają zabawy i gry, które pozwalają na oswojenie się z piłką i panowanie nad nią.

Jak przygotować dziecko do treningów?

Rozmowa i cierpliwość
Przed zapisaniem i zaprowadzeniem dziecka do szkółki piłkarskiej warto z nim porozmawiać i opowiedzieć co dla niego planujemy. Warto wspomnieć gdzie odbędą się zajęcia, że będzie tam trener oraz inne dzieci. Taka rozmowa pozwoli dziecku przygotować się do nowej przygody i szybciej zaaklimatyzować. Nie można się też nastawiać, że dziecko od razu zacznie grać jak brazylijski piłkarz. Początki mogą być trudne – dziecko nie będzie chciało uczestniczyć w zajęciach, a tylko obserwować. Nie ma sensu go popędzać, dziecko musi w swoim tempie zacząć treningi.

Sportowy strój
Oprócz przygotowania psychicznego, warto też zadbać o sportowy strój. Na początek wystarczy dres i koszulka, lub krótkie spodenki. Do tego wysokie skarpetki i sportowe buty. Jeśli dziecko wkręci się w treningi i będzie chciało na nie chodzić regularnie można pomyśleć o lepszym, sportowym wyposażeniu. Świetnie sprawdzą się wtedy specjalne sportowe koszulki, jak koszulka Nike Poland czy koszulka ulubionego piłkarskiego zespołu. Do tego piłkarskie obuwie.

Posyłanie dziecka na zajęcia piłkarskie to zdecydowanie dobry pomysł. Aktywność fizyczna jest wskazana już od najmłodszych lat, pomaga rozwijać ciało. Piłka nożna to też świetna zabawa dla dziecka. Kto wie, może szkółka piłkarska to początek wielkiej, piłkarskiej kariery?

Powrót do góry