Dziecięce korki – charakterystyka

Dziecięce korki – charakterystyka

Korki dla dzieci powinny spełniać tak samo wysokie wymagania, jak te dla dorosłych. A może nawet wyższe. Dziecięca stopa, która dopiero rośnie i się kształtuje łatwo może ulec zniekształceniu, gdy buty sportowe będą źle dobrane. Powinny one być nie tylko wygodne i komfortowe w użytkowaniu, ale też chronić przed kontuzją, dawać stabilność podczas gry.

Rodzice, którzy wiedzą, że już nie ma odwrotu i wszystko wskazuje na to, że mają w domu małego piłkarza, powinni swoją pociechę jak najszybciej zaopatrzyć w profesjonalne korki dla dzieci. Ich wybór jest duży – oferują je zarówno stacjonarne, jak i internetowe sklepy sportowe. Szeroką ofertę profesjonalnych, renomowanych firm butów sportowych ma w swoim asortymencie również sklep AmberSport. Kupując buty dla małego piłkarza trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Prócz rozmiaru liczy się także rodzaj materiału, z jakiego została wykonana podeszwa oraz budowa buta.

Nawierzchnia a rodzaj buta

Podeszwa musi być dopasowana do typu nawierzchni, na jakiej dziecko będzie toczyło rozgrywki piłkarskie. Najpopularniejsze to oczywiście murawa, czyli nawierzchnia z naturalną trawą, boisko ze sztuczną nawierzchnią, granulatem – takie spotyka się między innymi na Orlikach, a także płaska nawierzchnia w sali gimnastycznej lub na boisku. Bardzo ważny jest odpowiedni wybór rozmiaru. Często dzieciom kupujemy buty nieco większe niż są potrzebne, bo jak wiadomo dziecięca stopa szybko rośnie. W przypadku butów sportowych nie powinniśmy jednak tego robić. Korki dla dzieci powinny ściśle przylegać do stopy, zwłaszcza że po pewnym czasie intensywnego użytkowania buty się nieco rozciągną. Idealnie dopasowane sprawiają jednak, że zawodnik lepiej je „czuje” i ma lepszą kontrolę nad swoimi ruchami. Jednak kilkuletnie dziecko, któremu kupujemy pierwsze w życiu sportowe buty może się nie najlepiej czuć w zbyt dopasowanych korkach, bo obuwie codzienne zwykle pozostawia stopie nieco luzu. Dlatego nad komfort fizyczny warto postawić komfort psychiczny dziecka. Poza tym idealnie dopasowane do dziecięcej nóżki buty bardzo szybko staną się za ciasne, dlatego korki dla dzieci warto kupować minimalnie większe niż rozmiar stopy. Luzu nie powinno jednak być więcej niż pół centymetra, granie w piłkę nożną w większych butach mogłoby być trudne.

Nie tylko długość

Podczas kupowania obuwia sportowego dla dzieci, warto zwrócić uwagę nie tylko na długość, ale też szerokość butów, to, jak zbudowana jest cholewka i jakiej jakości wkładki zostały zastosowane przez producenta. Duży wybór obuwia sportowego dla dzieci sprawia, że zakup odpowiednich korków nie jest łatwy. Warto więc kierować się renomą producenta i robić zakupy w sprawdzonych sklepach, nabywając buty dobrej jakości, wykonane ze skóry lub innych solidnych i trwałych materiałów. Dobrze dopasowane buty idealnie przylegają do nogi, a to pomaga małemu piłkarzowi celnie trafiać w piłkę i strzelać bramki, bez narażania się na kontuzję. Sport przez dzieci traktowany jest jak dobra zabawa, pomysł na fajne spędzanie czasu z rówieśnikami, ale dorośli powinni zadbać również o to, by był bezpieczny.

Powrót do góry