Futbol – gra na cały rok

Futbol – gra na cały rok

Piłka nożna najczęściej kojarzy się z grą na wolnym powietrzu i na zielonej murawie. Prawda jest jednak taka, że murawa często jest zmrożona, a w futbol coraz częściej grywa się pod dachem. Tak naprawdę piłka nożna to sport całoroczny, a mecze rzadko rozgrywane są w pięknych okolicznościach przyrody.

Okrągły rok

Wystarczy spojrzeć na terminarze rozgrywek w profesjonalnych ligach futbolowych. Sezon piłkarski trwa zwykle od września do końca maja lub początku czerwca, w dwóch turach. Piłkarze często grają w naprawdę mało sprzyjających warunkach pogodowych, mimo że w czasie dwóch miesięcy zimowych teoretycznie trwa przerwa w rozgrywkach. I tak, w sezonie 2017/2018, rozgrywki jesienne zaczęły się 14 lipca, a skończyły 18 grudnia, natomiast wiosenne – trwają od 9 lutego, a zakończą się 20 maja (aczkolwiek runda zasadnicza potrwa tylko do 7 kwietnia).

W piłkę na poziomie amatorskim także można grać o każdej porze roku. Jesienią i zimą uczniowie chętnie korzystają z sal gimnastycznych, które stoją dla nich otworem przez cały rok szkolny. Jednak dla chętnych dostępne są także inne możliwości. Niektóre boiska „Orlik” mają zadaszoną część przeznaczoną do gry w piłkę nożną. Dzięki temu w futbol można na nich grać przez cały rok. Z tej opcji chętnie korzystają nie tylko dzieci w wieku szkolnym, ale i lokalne kluby sportowe.

W szkolnych salach gimnastycznych uczniowie przeważnie grają w godzinach porannych i popołudniowych. W jesienne i zimowe wieczory sale gimnastyczne podstawówek czy szkół średnich często są wykorzystywane w inny sposób. W tym czasie chętnie korzystają z nich dorośli mężczyźni, którzy zrzucają się na wynajem sali, aby w gronie znajomych niezobowiązująco pokopać piłkę.

Buty na wagę złota

W takich warunkach nie można oczywiście grać w standardowych korkach z wypustkami. Jeśli ktoś nie chce grać w tenisówkach czy trampkach, może zainwestować w buty stworzone do gry pod dachem, czyli halówki. Ich podeszwa jest gładka, zazwyczaj wykonana z kauczuku, co zapewnia butom odpowiednią przyczepność do nawierzchni. Buty do gry w piłkę w zamkniętych pomieszczeniach mają oznaczenie IN, czyli „Indor”. Oczywiście można w nich grać także w profesjonalny futsal, czyli w piłkę nożną halową.

O każdej porze roku można też w sklepach sportowych kupić wszystko to, co jest potrzebne do gry w futbol: piłki, strój i akcesoria sportowe, w tym obuwie renomowanych firm czy ochraniacze piłkarskie Nike. Oczywiście największy wybór profesjonalnych produktów do gry w futbol znajdziemy w specjalistycznych sklepach internetowych.

W piłkę pod gołym niebem można grać także zimą, podobnie jak muszą to robić piłkarze w profesjonalnych ligach. Jest nawet specjalny rodzaj butów do gry w piłkę nożną, dostosowany do warunków zimowych. To tzw. turfy, wyposażone w kilkadziesiąt bardzo małych gumowych korków umiejscowionych na podeszwie. Można ich używać na boiskach twardych, zmrożonych, a ich inna nazwa to śniegówki. Są dostępne w dobrze wyposażonych sklepach sportowych, takich jak Ambersport.

Powrót do góry