Historia marki Adidas, czyli od braci Dasslerów do Adidas Nemeziz

Historia marki Adidas, czyli od braci Dasslerów do Adidas Nemeziz

Wiele osób nie ma pojęcia, że marka Adidas to twór rodzeństwa pochodzącego z Herzogenaurach w Bawarii. Nazwa pochodzi od zdrobnienia imienia młodszego z braci, założyciela przedsiębiorstwa Adolfa, a dalszy człon to litery nazwiska. Firma obecnie jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek na całym świecie i słynie z produkcji odzieży sportowej.

Niechlubne początki działalności Adidas

Gebrüder Dassler Schuhfabrik, bo tak na początku nazywało się przedsiębiorstwo, które rozpoczęło swoją działalność na rzecz produkcji obuwia dla żołnierzy Wehrmachtu. Członkowie sił zbrojnych III Rzeszy byli bardzo zadowoleni z tej współpracy i kontynuowali ją później w jeszcze szerszym zakresie. Już w 1936 roku, podczas odbywających się Igrzysk Olimpijskich w Berlinie na produkcji butów Adidas skorzystali nie tylko niemieccy sportowcy, ale także… amerykańscy!

To pokazuje, że produkty stworzone przez braci Dasslerów najzwyczajniej były bardzo dobre, choć wspierały jednostkę wojskową, która słynęła z okrucieństwa. W 1948 roku przedsiębiorstwo zostało podzielone na dwie spółki akcyjne – Adidas AG oraz Puma AG. Wówczas zatwierdzono oficjalne logo marki, które od 1972 roku z niewielkimi zmianami stało się znakiem rozpoznawanym na całym świecie. Tworzą je trzy paski, które nawiązują do wzmocnienia obuwia z trzech skórzanych pasów, co zostało wykorzystane namacalnie w najnowszym modelu – Adidas Nemeziz.

Działalność Adidas i droga ku świetności

Obecnie nikt nie wyobraża sobie swojej garderoby bez choćby jednego produktu oznaczonego charakterystycznymi trzema paskami. Poza obuwiem sportowym jak Adidas Nemeziz, marka może pochwalić się szeroką gamą bardzo dobrych jakościowo i zaawansowanych technicznie egzemplarzy sprzętu sportowego. Rękawice, piłki, koszulki, spodenki, ochraniacze, opaski i wiele innych elementów wyposażenia zarówno profesjonalnych, jak i uprawiających sport osób na co dzień korzysta z produktów braci Dasslerów.

Wiele profesjonalnych klubów, reprezentacji ma podpisane wielomilionowe umowy sponsorskie z Adidas. Wówczas logo można dostrzec na ramionach, prawej piersi, czy na spodenkach, w zależności od szczegółowych ustaleń. Rozwój marki sprawił, że z niej wydzielona wcześniej część Puma AG stała się również bardzo prężnie działającym przedsiębiorstwem. W 2006 roku doszło do przejęcia firmy Reebok, ale z racji pozycji marketingowej postanowiono nie zmieniać nazwy w żaden sposób.

Adidas, czyli globalne skandale

W połączeniu z dużą popularnością firmy Adidas związane są także wielkie skandale. Nie tylko początki działalności niemieckiej marki wywoływały falę krytyki. Przedsiębiorstwu zarzuca się bardzo często zatrudnianie dzieci oraz kobiet za bardzo niskie wynagrodzenia. Dodatkowo skarżący się pracownicy sprzeciwiali się bardzo skrupulatnemu regulaminowi, który należało bezwzględnie przestrzegać. Ponoć nawet ciąża nie stanowiła przyczyny, dla której można byłoby nie przychodzić do pracy.

Ataki w stronę marki zostały odparte i zapomniane. Obecnie firma budzi bardzo dobre skojarzenia, działa także na polu charytatywnym, wielu sportowców korzysta z produktów i swoimi twarzami reprezentują markę, jak w przypadku Adidas Nemeziz robi to Leo Messi.

Powrót do góry