Historia pewnego buta

Historia pewnego buta

Korki piłkarskie to obuwie, które służy zawodnikom już od wielu pokoleń. Ich wynalazcą i pierwszym producentem był założyciel firmy Adidas – Adolf Dassler. Te pierwsze modele miały korki wkręcane, wykonane z gumy. Korki służą temu, by buty miały lepszą przyczepność do murawy.

Choć od ich wynalezienia minęło wiele lat, to wciąż nikt nie wymyślił nic lepszego. Korki piłkarskie jednak się zmieniają i są wciąż udoskonalane. Choć trudno w to uwierzyć, to pierwsze buty stworzone specjalnie do gry w piłkę nożną zostały uszyte już w XVI wieku. Ich użytkownikiem był król Henryk VIII. Ten model miał niewiele wspólnego z obecnymi butami piłkarskimi. Nie były to oczywiście korki, a masywne, wykonane z grubej i sztywnej skóry, sięgające ponad kostkę buty. W tej wersji nie mogły długo przetrwać, trudno bowiem o sukcesy piłkarskie, gdy buty bardziej w grze przeszkadzają niż pomagają.

Długa historia buta sportowego

Kilka setek lat później, w wieku XIX nadal próbowano stworzyć obuwie przeznaczone typowo do gry w futbol, ciągle jednak bez większych sukcesów. Buty te to nadal nie były korki piłkarskie, a ciężkie, zrobione z grubej skóry buciory. Ważyły blisko pół kilograma, a podczas gry w deszczu jeszcze więcej, bowiem doskonale chłonęły wodę, czego nie można uznać za zaletę. Gdy futbol zyskiwał na popularności i ujednoliceniu uległy zasady gry, również stroje musiały być takie same u wszystkich zawodników. Zanim jednak wymyślono lekkie i wygodne korki piłkarskie, niektórzy piłkarze woleli całkiem zrezygnować z niekomfortowego, utrudniającego i spowalniającego grę obuwia i rozgrywać mecze na bosaka. Zdarzało się to nawet podczas tak poważnych rozgrywek, jak mistrzostwa świata.

Rewolucja Adidasa

Choć wielu próbowało udoskonalać buty do gry w piłkę, to rewolucję zrobił dopiero Adidas. Korki piłkarskie po raz pierwszy „zagrały” na zawodach Pucharu Świata w roku 1954 w Szwajcarii. Wcześniej projektanci butów do gry w piłkę starali się głównie o to, by chroniły one nogi przed urazami i kontuzją. Adolf Dassler zmienił ten tok myślenia i wyprodukował buty, których głównym zadaniem była pomoc w grze. Jego korki piłkarskie nie sięgały już do kostki i jej nie chroniły. Były za to o wiele lżejsze niż jakiekolwiek do tej pory wymyślone i wyprodukowane buty do gry w nogę. Grający w nich piłkarze mogli szybciej biegać i byli bardziej zwrotni. Największą nowością były jednak ćwieki na podeszwie, które w znaczący sposób zwiększały przyczepność do murawy. Co ciekawe, producent tych butów oferował dwa rodzaje ćwieków – krótkie były odpowiednie do gry na suchej murawie, a długie na powierzchni błotnistej. Były odkręcane, więc można je było wymieniać w zależności od potrzeb. Pomysł twórcy Adidasa był tak dobry, że podobne korki piłkarskie zaczęły produkować inne firmy, które też dzięki temu osiągnęły sukces. Konkurencja między nimi pewnie sprawiła, że do dziś najwięksi światowi producenci butów dla piłkarzy prześcigają się w szukaniu nowych, coraz doskonalszych rozwiązań. Piłkarze tylko na tym zyskują.

Powrót do góry