Idealne korki – jak je wybrać?

Idealne korki – jak je wybrać?

Oddychająca koszulka i odpowiednie spodenki, getry, ochraniacze do piłki, bidon, sportowa torba na akcesoria… Na liście zakupów zarówno początkującego fana futbolu, jak i profesjonalnego zawodnika nie może oczywiście zabraknąć także korków. Tylko jak wybrać te najlepsze? Podpowiadamy.

Do wyboru, do koloru

Mogą mieć bardzo oldschoolowy albo wręcz ultranowoczesny look. Mogą wyglądać zupełnie zwyczajnie albo całkiem odlotowo, zgodnie z najnowszymi trendami mody. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej wymyślnych wzorów korków. Jednak dla zawodnika najważniejsze jest oczywiście to, by były użyteczne i jak najlepiej spełniały swoje funkcje.

Korki najwyższej jakości, wykorzystujące najnowsze rozwiązania technologiczne są polecane jako takie, które zapewniają idealną przyczepność i bezpieczeństwo. Mają pozwalać optymalnie nabrać przyspieszenia i podkręcać umiejętności właściciela. Przynajmniej w ten sposób producenci markowych korków zachęcają do ich zakupu.

Wśród profesjonalnych korków wyróżniamy buty odpowiednie na różne nawierzchnie – i to jest z pewnością najważniejszy czynnik, jakim warto kierować się przy zakupie. Do wyboru mamy korki idealne na miękkie powierzchnie trawiaste o sporej wilgotności, jak i odpowiednie na nawierzchnie twarde, zmrożone, a także obuwie do pomieszczeń zamkniętych.

Lanki, wkręty, turfy

Producenci posługują się specjalnym kodem, na który z pewnością warto zwrócić uwagę podczas zakupów. Skrót FG oznacza Firm Ground, czyli lanki nawierzchnię twardą, Soft Ground – wkręty na nawierzchnię miękką, TF – Turf, tj. turfy lub śniegówki, natomiast IN – Indoor, czyli halówki.

Najbardziej uniwersalnym rodzajem obuwia piłkarskiego są niewątpliwie lanki. Dlatego jeśli chcemy albo możemy kupić tylko jedną parę butów do futbolu, wybierzmy właśnie ten rodzaj korków. Podobnie – gdy zamierzamy grać na różnych nawierzchniach i w różnych warunkach.

Druga, bardzo istotna, kwestia to wygoda noszenia obuwia do futbolu. Komfort w trakcie gry jest niezwykle istotny, a dobre buty powinny niejako stanowić przedłużenie nóg piłkarza. Nie mogą być ani za małe, ani za duże, cisnąć, obcierać itp. Gra w za małych lub źle dopasowanych butach może skończyć się poważną kontuzją. Z kolei występowanie na boisku w butach za dużych ogranicza czucie piłki, a tym samym – skuteczność piłkarza. Odpowiednie buty muszą przede wszystkim zapewniać stabilność, zwłaszcza okolic kostki.

Aby sprawdzić, czy na pewno dobrze leżą, warto przymierzyć oba buty naraz, najlepiej w połączeniu z pozostałymi elementami stroju piłkarza. Ochraniacze do piłki i getry to akcesoria, które dobrze mierzyć łącznie z butami. Najlepiej pochodzić w nich chwilę i sprawdzić czy wszystko do siebie pasuje i ze sobą współgra. I pamiętać, że nowoczesne obuwie wykonane jest z materiałów, które się nie rozejdą.

Jeśli wszystko jest idealnie dopasowane do ciała, warto zdecydować się na zakup – tak dobrane korki mogą służyć latami. Atrakcyjny wygląd i moda to sprawy drugorzędne, ale jeśli komuś zależy na konkretnym stylu, na pewno go znajdzie. Bo wybór wzorów i kolorów jest teraz ogromny.

Powrót do góry