Jakie kluby piłkarskie sponsoruje Puma?

Jakie kluby piłkarskie sponsoruje Puma?

Puma, obok Nike i Adidasa, to najpopularniejszy producent obuwia i odzieży piłkarskiej. W rzeczywistości Puma jest blisko związana z Adidasem, gdyż obie firmy, które obecnie ubierają najlepszych światowych piłkarzy, zostały założone przez… braci. Za sukcesem Adidasa stoi Adi Dassler, natomiast Pumę założył jego starszy brat Rudolf. Echo słynnego nazwiska pobrzmiewa jednak w nazwie tej bardziej popularnej marki. Warto zauważyć, że do Grupy Adidas należy także słynny Reebok. Skupmy się jednak na gwiazdach futbolu, które noszą obuwie oraz koszulki piłkarskie Puma.

Piłkarze i kluby piłkarskie współpracujące z Pumą

Wśród słynnych piłkarzy, którzy niegdyś reklamowali Pumę, nosząc obuwie ze znaczkiem niemieckiego producenta, znajdują się takie nazwiska jak Diego Maradona, Pelé, Eusébio, Johan Cruyff, George Best oraz Thierry Henry. Na liście piłkarzy wciąż aktywnych zawodowo, którzy podpisali kontrakt z Pumą, znajdziemy m.in. włoskiego bramkarza Gianluigiego Buffona, pogryzionego przez Luisa Suareza włoskiego obrońcę Giorgia Chielliniego, portugalskiego bramkarza Rui Patrício, kameruńskiego napastnika Samuela Eto’o, czeskiego bramkarza Petra Čecha, francuskiego napastnika Antoine’a Griezmanna oraz urugwajskiego obrońcę Diego Godina. Z kolei do słynnych klubów piłkarskich wiernych Pumie zaliczyć można Borussię Dortmund, Leicester City, a także polskie drużyny – Cracovię oraz Koronę Kielce. Wśród narodowych drużyn ubieranych przez Pumę znajdziemy reprezentacje Angoli, Kamerunu, Ghany, Wybrzeża Kości Słoniowej, Senegalu, Urugwaju, Austrii, Czech, Izraela, Włoch, Serbii, Szwajcarii oraz Mongolii. Również reprezentacja Polski swego czasu występowała w koszulkach z logo Pumy, jednak PZPN zerwał kontrakt i rozpoczął współpracę z Nike, przez co został oskarżony przez Pumę za bezprawne zerwanie umowy i przegrał rozprawę w sądzie.

Historia lubi się powtarzać, czyli niekończąca się rywalizacja

Adidas od lat góruje nad Pumą, mimo że firma założona przez Rudolfa Dasslera podpisuje kontrakty z wielkimi gwiazdami świata futbolu. Niektóre z nich przechodzą jednak do konkurencji. Tak się stało w 2017 roku, kiedy Grzegorz Krychowiak zdecydował się zakończyć współpracę z Pumą i przejść do Adidasa, gdzie teraz promuje model butów piłkarskich ACE17. W ubiegłym roku Pumę opuścił również angielski klub piłkarski Arsenal, który do tej pory był jedną z najpopularniejszych drużyn na świecie noszących na piersi znaczek Pumy. Jednak 2017 rok nie był wcale aż tak zły dla Pumy, gdyż jej szeregi postanowił zasilić włoski klub AC Milan, który z kolei wcześniej współpracował z Adidasem. Do Pumy przeszedł również związany z Chelsea hiszpański piłkarz Cesc Fàbregas oraz Argentyńczyk grający w Manchester City Sergio Agüero. Obaj gracze współpracowali wcześniej z Nike. Rywalizacja w walce o najgorętsze piłkarskie nazwiska trwa. Reklama w świecie piłki nożnej ma ogromną siłę rażenia, dlatego Adidas i Nike podpisują dożywotnie kontrakty ze swoimi najlepszymi graczami. Najwyższy czas na krok ze strony Pumy.

Powrót do góry