Najlepsi piłkarze w historii

Najlepsi piłkarze w historii

Boniek, Lato, Deyna, Lewandowski… W historii polskiego futbolu z pewnością nie brak zawodników, którzy błysnęli wyśmienitą grą na międzynarodowych arenach. Próżno ich jednak szukać w rankingach najlepszych piłkarzy wszech czasów. Miejsca w czołówce są zajęte przez przedstawicieli innych państw.

Pele – numer jeden

Numerem jeden w historii światowego futbolu jest bezapelacyjnie Pele. Zawodnik z Brazylii wyróżnił się m.in. tym, że pomógł swojej drużynie narodowej trzykrotnie zdobyć mistrzostwo świata (w latach 1958, 1962 i 1970); jest zresztą jedynym zawodnikiem w historii, któremu udała się ta sztuka. Pierwsze z nich to Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Szwecji, gdzie Pele trafił w wieku zaledwie 18 lat, a to właśnie jego gra odmieniła koleje tego turnieju. Inne sukcesy piłkarza obejmują dwukrotne zwycięstwo w Pucharze Interkontynentalnym oraz Copa Libertadores.

Pele słynął z bardzo dużej skuteczności. Na 91 oficjalnych meczy reprezentacji Brazylii, w których wystąpił, gole zdobył w 51 meczach. W sumie bramek było 77 – Pele często zdobywał dwa lub nawet trzy gole w jednym meczu. Hattricki w swej karierze strzelał zresztą aż 92 razy. Kiedy ją kończył, miał na swoim koncie aż 1281 goli strzelonych w trakcie 1363 meczów. A zatem Pele strzelał średnio prawie jedną bramkę na mecz; jego rekord to 8 bramek w jednym meczu. A to wszystko w czasach, gdy o takich udogodnieniach, jak oddychające koszulki, nowoczesne korki czy ochraniacze Nike, nikt jeszcze nie myślał. Obecnie Pele, urodzony w roku 1940, powoli dobiega osiemdziesiątki.

Utytułowany Maradona

Równo 20 lat później, w październiku 1960 roku, na świat przyszedł drugi najlepszy zawodnik w historii futbolu – Diego Maradona. Przez swoich fanów bywa oczywiście uznawany za piłkarza numer jeden – w sondzie przeprowadzonej na stronie FIFA najlepszym zawodnikiem XX wieku okrzyknęło go 53% głosujących.

Do sukcesów Maratony zalicza się m.in. poprowadzenie reprezentacji Argentyny do zdobycia mistrzostwa świata w 1986 roku w Meksyku oraz wicemistrzostwa na mundialu we Włoszech w 1990 roku. Jeśli chodzi o karierę klubową, największe triumfy piłkarz święcił grając dla włoskiego Napoli, z którym zdobył m.in. dwukrotne mistrzostwo Włoch, puchar Włoch, superpuchar Włoch oraz Puchar UEFA. Grając w Neapolu, Maradona strzelił 115 bramek w 258 rozegranych meczach.

Trzecia pozycja na liście najlepszych piłkarzy wszech czasów należy do Johana Cruyffa z Holandii. Nieżyjący już zawodnik zapoczątkował złotą erę futbolu w swojej ojczystej Holandii. Lista jego sukcesów jako piłkarza jest naprawdę imponująca. Będąc zawodnikiem drużyny Ajax Amsterdam ośmiokrotnie zdobył mistrzostwo Holandii oraz Puchar Holandii, trzykrotnie – Puchar Europy, a po jednym razie Puchar Interkontynentalny oraz Superpuchar Europy UEFA. Mistrzostwo Holandii zdobył także z Feyenoordem Rotterdam, natomiast z FC Barcelona – Mistrzostwo Hiszpanii. Z kolei wzmocniona jego obecnością reprezentacja Holandii zdobyła II miejsce na mundialu w 1974 roku oraz III miejsce na Mistrzostwach Europy w 1976 roku. Indywidualnie Cruyff także zdobył szereg wyróżnień, w tym trzykrotnie Złotą Piłkę miesięcznika France Football czy tytuł najlepszego gracza Mundialu w 1974 roku.

Cruyff miał też na koncie znaczące sukcesy jako trener: trenując Ajax Amsterdam, zdobył Puchar Holandii oraz Puchar Zdobywców Pucharów, a FC Barcelona – liczne tytuły, w tym Puchar Hiszpanii, Puchar Europy i Superpuchar Europy.

Powrót do góry