Najlepsze biografie i autobiografie piłkarskie

Najlepsze biografie i autobiografie piłkarskie

Fani piłki nożnej chętnie sięgają po biografie piłkarzy, z których mogą dowiedzieć się więcej o ulubionym graczu i zabłysnąć w towarzystwie znajomością ciekawostek. Na rynku pojawia się coraz więcej biografii oraz autobiografii piłkarskich, lecz spora część z nich adresowana jest do młodszych odbiorców, którym przybliża się ilustrowane historie piłkarzy mające motywować młodych fanów futbolu i sprawiać, by dana postać pasowała do mitu idola bez skazy.

Oprócz tego, co jakiś czas dostajemy również pozycje dla dorosłych, którzy dawno temu zdjęli koszulki piłkarskie ze ścian i wiedzą, że za historią każdego sukcesu kryją się również tragedie i ból, słowem – prawdziwe życie. Sprawdź, po jakie książki powinien sięgnąć każdy fan futbolu.

Biografie i autobiografie polskich piłkarzy

Małgorzata Domagalik, Kuba Błaszczykowski, „Kuba. Autobiografia” (Buchmann, 2015) – z polskich książek piłkarskich na największą uwagę zasługuje rozmowa Małgorzaty Domagalik z Kubą Błaszczykowskim o trudnym dzieciństwie, tragicznej śmierci matki, pokonaniu własnych słabości i osiągnięciu ogromnego sukcesu. Obowiązkowa pozycja nie tylko dla fanów futbolu, lecz również dla tych, którzy cenią szczerość.

Bogdan Rymanowski, „Gracze” (Zyska i S-ka, 2016) – polski dziennikarz po publikacji książek o tematyce politycznej postanowił zwrócić się w stronę sportu. „Gracze” to wywiady z najlepszymi polskimi piłkarzami. Fani polskiego futbolu znajdą tu rozmowy m.in. z Robertem Lewandowskim, Grzegorzem Lato, Zbigniewem Bońkiem, Grzegorzem Krychowiakiem i Tomaszem Iwanem.

Paweł Wilkowicz, „Robert Lewandowski. Nienasycony” (Agora, 2016) – jedna z kilku biografii Lewego, która ukazała się na rynku wydawniczym. „Nienasycony” nie jest książką wybitną, lecz zdecydowanie najlepszą spośród tych adresowanych do dorosłych czytelników. W książce Pawła Wilkowicza czytelnik znajdzie wszystko to, czego chciałby się dowiedzieć o jednym z najlepszych polskich piłkarzy.

Z zagranicznych podwórek

David Lagercrantz, „Zlatan Ibrahimović, Ja, Ibra” (SQN, 2012) – książka napisana wspólnie z autorem kontynuacji trylogii „Millenium”, Davidem Lagercrantzem, przyniosła Ibrahimovicowi uznanie w środowisku piłkarskim. Według samego piłkarza „Ja, Ibra” to „bajka, podróż z getta to marzeń”.

Steven Gerrerd, Donald McRae, „Steven Gerrard. Serce pozostawione na Anfield. Autobiografia legendy Liverpoolu” (SQN, 2015) – 38-letni Gerrard z pomocą Donalda McRae napisał książkę dojrzałą, udowadniając, że pozostał wierny Liverpoolowi mimo wielu pokus. Gerrard pokazuje od środka pracę w Liverpoolu oraz wspomina sukcesy i porażki, a na każdym kroku czytelnika uderza jego miłość do futbolu.

Guillem Balagué, „Cristiano Ronaldo. Biografia” (SQN, 2016) – fani Portugalczyka doczekali się wreszcie biografii z prawdziwego zdarzenia. Balagué, który jest specjalistą w dziedzinie piłki nożnej, pisał już o Barcelonie, Messim i Guardioli, a teraz nadszedł czas na pozycję poświęconą największej gwieździe futbolu ostatnich lat. Książka odsłania nieznane fakty z życia Ronaldo i ukazuje jego złożoną osobowość.

Powrót do góry