- przez Damian Możejko
Środowisko piłkarskie dysponuje takimi historiami, które mogłyby posłużyć do nakręcenia kilkuset filmów. Co jakiś czas możemy więc obejrzeć produkcję, w której obsadzie znajdują się największe gwiazdy Hollywood lub mniej znani aktorzy.
Filmy o piłce nożnej powstają często na podstawie książek lub wywiadów z anonimowymi współpracownikami klubów piłkarskich. Jeśli jesteś fanem piłki nożnej, sprawdź, jakie filmy musisz koniecznie nadrobić.
Nie przegap! – filmy fabularne
„Podkręć jak Beckham” (reż. Gurinder Chadha, 2002) – zanim Keira Knightley została gwiazdą „Piratów z Karaibów”, zagrała m.in. w komedii obyczajowej „Podkręć jak Beckham”, która szczególnie przypadnie do gustu piłkarkom. Piłka nożna jest sportem zdominowanym przez mężczyzn, dlatego warto sięgać po filmy, które ukazują futbol z perspektywy kobiet.
„Hooligans” (reż. Lexi Alexander, 2005) – historia Matta, granego przez Elijaha Wooda, który za posiadanie narkotyków zostaje wyrzucony z Harvardu i wchodzi w środowisko pseudokibiców, trzyma w napięciu do ostatniej sekundy. „Hooligans” to produkcja ukazująca przekonania i zaślepienie angielskich kiboli, których sensem życia jest bronienie „honoru” ukochanej drużyny piłkarskiej. Film dla każdego zainteresowanego tematem, nie tylko dla fanów piłki nożnej.
„Brat” (reż. Marcel Rasquin, 2010) – poruszająca historia braci, którzy pragną wydostać się z jednego z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie, a ich kluczem do lepszego świata ma być właśnie piłka nożna. Film dla miłośników futbolu, Wenezueli i historii „od zera do bohatera”, który ukazuje, że piłka nożna to coś znacznie więcej niż tylko koszulki piłkarskie wymieniane po meczu.
Przeżyj to jeszcze raz – filmy oparte na faktach
„United” (reż. James Strong, 2011) – 6 lutego 1958 roku, kiedy drużyna Manchester United wracała z rozgrywek w Monachium, samolot Anglików rozbił się, wskutek czego zginęło ośmiu zawodników Czerwonych Diabłów, główny trener, trener, sekretarz klubu oraz dwunastu innych pasażerów. Film odpowiada historię odbudowy klubu po tragedii oraz drogę drużyny z Manchesteru na szczyt.
„Sześciu wspaniałych z Manchesteru United” (reż. Benjamin i Gabe Turner, 2014) – po „United” warto obejrzeć „Sześciu wspaniałych…”, film, w którym spotykamy legendarnych piłkarzy Czerwonych Diabłów – Davida Beckhama, Paula Scholesa, Gary’ego Neville’a, Phila Neville’a, Nicky’ego Butta i Ryana Giggsa.
„Zidane: portret z XXI wieku” (reż. Philippe Parreno, Douglas Gordon, 2006) – dokument o jednym z najpopularniejszych swego czasu piłkarzy świata, Zinedine Zidane’a, który wciąż obecny jest w świecie futbolu jako trener Realu Madryt. W filmie Parreno i Gordona oglądamy Zidane’a w roli piłkarza, śledząc każdy jego ruch.
„Cristiano Ronaldo: świat u stóp” (reż. Tara Pirnia, 2014) – film dokumentalny o Cristiano Ronaldo przez jednych jest polecany, a przez innych krytykowany. Warto jednak obejrzeć ten film, by wyrobić sobie własną opinię i posłuchać głosu wspaniałego Benedicta Cumberbatcha, który występuje w roli narratora.