Najlepsze sporty na wiosnę

Najlepsze sporty na wiosnę

Kiedy słońce zaczyna mocniej przygrzewać, nogi same rwą się do ruchu. Niekoniecznie do biegu na bieżni w dusznym pomieszczeniu siłowni czy grupowych ćwiczeń w klubie fitness. Coraz więcej Polaków stawia na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. I tak od wczesnej wiosny aż do później jesieni.

Bieg dobry na wszystko

Outdoorową aktywnością fizyczną numer jeden jest w Polsce bez wątpienia jogging. Biegają wszyscy – młodzi i dojrzali, kobiety i mężczyźni, do osób z metropolii dołączają mieszkańcy coraz mniejszych miast. Liczba biegaczy szybko rośnie, powstają dla nich specjalistyczne strony i sklepy internetowe, a także czasopisma i blogi tematyczne, na których pasjonaci joggingu dzielą się swoimi doświadczeniami.

W większych i mniejszych miastach organizowanych jest też coraz więcej wydarzeń specjalnych – rozmaitych biegów okolicznościowych na różnych dystansach, jak Bieg Niepodległości, maratony i półmaratony. To forma integracji środowiska biegowego, ale także eventy o charakterze rodzinnym – często biegają razem mama, tata i dziecko. Biegają też młode mamy z niemowlakami w specjalnych wózkach do biegania. Jogging to bez wątpienia także spory rynek strojów, butów i specjalistycznych akcesoriów – ich wybór i dostępność bardzo szybko rośnie. Ciekawych gadżetów jest mnóstwo, jednak najważniejsze jest oczywiście dobre obuwie, które zapewnia optymalną amortyzację i pomaga odciążyć stawy.

W plenerze na rowerze

Drugie miejsce na liście ulubionych aktywności Polaków na wolnym powietrzu zajmuje jazda na rowerze. Wiosna to idealny czas na dwa kółka, ale jeździ się do później jesieni albo i dłużej. Coraz więcej osób wybiera rower nie tylko w czasie wolnym, ale także dojeżdżając na nim pracy. Stojaki na rowery można spotkać nie tylko przed modnymi kawiarniami, ale także przed instytucjami użyteczności publicznej czy prywatnymi przedsiębiorstwami. Część z nich ułatwia swoim pracownikom życie, wprowadzając możliwość korzystania z prysznica na terenie firmy.

Rozwojowi mody na rowery sprzyja z pewnością rozwój sieci ścieżek rowerowych oraz systemów miejskich wypożyczalni rowerów w największych miastach Polski. Rower można wypożyczyć, jednak warto zdecydować się na zakup własnego kasku, zwłaszcza w przypadku dzieci. Taka ochrona kosztuje niewiele, a w razie wypadku może ustrzec przed poważnymi urazami głowy.

Wiosna to także ten czas, gdy zapełniają się boiska do gry w piłkę nożną. Młodych piłkarzy można spotkać na orlikach, ale także na innych boiskach, stadionach, skwerach i wszędzie tam, gdzie po prostu da się grać. Na wsi i w małych miejscowościach piłka nożna to zresztą sport numer jeden. Niezależnie od warunków gry, warto pomyśleć o optymalnie dobranych butach, które pomogą uniknąć kontuzji, a nawet poważniejszego urazu. Poziom bezpieczeństwa w trakcie gry zdecydowanie podniosą także ochraniacze piłkarskie Nike.

Wymienione formy ruchu na świeżym powietrzu to oczywiście dopiero początek długiej listy. Wiosną można też jeździć na rolkach czy hulajnodze, grać w koszykówkę, siatkówkę, badminton, frisbee, a nawet uprawiać jogę na trawie. Każdy znajdzie formę ruchu odpowiednią dla siebie – wystarczy tylko chcieć.

Powrót do góry