- przez Damian Możejko
Większość Polaków w swoim życiu uczyła się minimum jednego języka obcego. Niestety niepowtarzane słownictwo całkowicie ulatuje nam z głów, więc nawet jeśli przez kilka lat uczyłeś się angielskiego i potrafiłeś komunikować się w tym języku, a później przerwałeś naukę i nie miałeś przez wiele lat styczności z angielskim, możesz mieć problem z wykrztuszeniem najprostszego zwrotu.
Nauka języków obcych jednak popłaca. Znajomość języka angielskiego, niemieckiego lub hiszpańskiego nie tylko ułatwia podróżowanie, lecz również sprawia, że masz szansę znaleźć naprawdę ciekawe zatrudnienie. Sprawdź, gdzie możesz pracować, znając biegle choć jeden język obcy.
Praca w sporcie – dla lubiących wyzwania
Jesteś fanem piłki nożnej i chciałbyś pracować w klubie piłkarskim? Ze znajomością języka obcego możesz zatrudnić się jako rzecznik prasowy drużyny. Twoim zadaniem będzie reprezentowanie klubu w mediach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Ciekawym zawodem jest również menedżer sportu, który zajmuje się szukaniem i zatrudnianiem piłkarzy, trenerów i innych pracowników klubu, pozyskiwaniem funduszy i zarządzaniem nimi, współpracą z mediami i instytucjami publicznymi oraz ogólną działalnością klubu piłkarskiego. Do obowiązków menedżera sportu należy również wygląd medialny drużyny i pozyskiwanie sponsorów, a więc m.in. to, czy piłkarze będą nosili koszulki piłkarskie Nike, czy Adidas. Znajomość minimum jednego języka obcego jest w tym fachu niezbędna, gdyż menedżer sportu reprezentuje klub zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Menedżerem sportu można zostać, kończąc kurs organizowany w trybie stacjonarnym lub online. Mile widziane w tym fachu jest również wykształcenie ekonomiczne lub filologiczne.
Praca biurowa – dla ceniących wygodę
Jeśli jesteś osobą kochającą podróże, możesz szukać pracy jako stewardessa lub przewodnik turystyczny. Nie wszyscy jednak lubią podróżować i często wyjeżdżać w sprawach służbowych. Na miłośników stacjonarnej pracy za biurkiem, którzy znają język obcy, czekają liczne oferty zatrudnienia. Im bardziej niszowy język, tym większa szansa na znalezienie pracy. Osoba, która ukończyła anglistykę i może pochwalić się wieloma certyfikatami, szybciej znajdzie zatrudnienie niż ktoś, kto nie ma doświadczenia w danej branży, lecz potrafi komunikować się w języku angielskim. Inaczej jest w przypadku języków bardziej niszowych, takich jak norweski, szwedzki, duński, hiszpański, chiński, japoński, hebrajski, arabski, hindi czy języki słowiańskie. Osoby znające te języki nie mają aż tak dużej konkurencji jak w przypadku osób posługujących się angielskim lub niemieckim. Coraz częściej pracodawca wymaga jednak znajomości języka angielskiego i drugiego języka obcego, dlatego warto inwestować w naukę kilku języków. Znając język obcy, możesz znaleźć zatrudnienie w międzynarodowych firmach (np. w biurze ulubionego sklepu odzieżowego, restauracji, drogerii lub browaru), na lotniskach lub w punktach informacji. Możesz również pracować w domu jako freelancer i zacząć zarabiać na tłumaczeniu tekstów lub spełnić swoje marzenie i tłumaczyć książki.