Nowatorskie metody treningów bramkarzy

Nowatorskie metody treningów bramkarzy

Obecna postać przygotowań bramkarzy do gry na najwyższym poziomie zmienia dotychczasowe myślenie o grze na tej pozycji. Używanie kamer, czujników, każdy detal jak się okazuje wpływa na postawę golkipera. W końcu liczy się w tym przypadku kwestia każdego centymetra, którego może niekiedy zabraknąć.

Polscy trenerzy to najlepsi fachowcy

Taka opinia funkcjonuje w całej Europie, jak i na pozostałych kontynentach. Andrzej Dawidziuk oraz Krzysztof Dowhań, to postacie wiodące wśród aktualnych polskich trenerów bramkarzy. Niedawno wzięli udział w badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Napier w Edynburgu. Tam analizowano pozycję bramkarza na linii i wiele innych elementów rzemiosła golkiperów.

W efekcie okazało się, że niezwykle istotne jest przenoszenie ciężaru ciała. Poza tym wiele zależy od odpowiedniego stroju, spodnie bramkarskie Nike czy bluza powinna być dopasowana rozmiarowo do sylwetki zawodnika oraz powinna zabezpieczać biodra oraz kolana. Połączenie metody treningowej z nauką na uniwersytecie przyniosło inne spojrzenie na grę.

Bramkarz musi kreować grę

Postawa golkipera podczas trwającego meczu nie ogranicza się już tylko i wyłącznie do obrony własnej bramki. Teraz wymaga się od osoby stojącej między słupkami kreowania gry, przewidywania zamiarów nie tylko napastników, ale także partnerów z drużyny.
Czas reakcji bramkarza jest mierzony podczas specjalnych treningów za pomocą kamer, czujników. W ten sposób dokonane pomiary pozwalają na uczenie się szybszego podejmowania decyzji. Intuicja, zwinność, a nie spodnie bramkarskie Nike czy rękawice są w tej chwili kluczem do poprawy postawy współczesnych bramkarzy.

Powrót do góry