Noworoczne sportowe postanowienia – jak w nich wytrwać?

Noworoczne sportowe postanowienia – jak w nich wytrwać?

Nowy Rok to okres kiedy stawiamy sobie nowe cele i robimy listę postanowień. Najczęściej decydujemy, że będziemy częściej i regularnie uprawiać jakiś sport. Na początku idzie nam świetnie, ale z biegiem czasu tracimy zapał i z naszych postanowień nic nie wychodzi. Czy jest jakiś sposób na to aby wytrwać w noworocznych postanowieniach?

Jesteśmy leniuchami…

Nie ma co ukrywać – jesteśmy stworzeniami z natury leniwymi. Często rezygnujemy z realizacji noworocznych postanowień właśnie z powodu lenistwa lub z braku odpowiedniej motywacji. Planujemy schudnąć, zacząć uprawiać sport, dobrze się odżywiać, rzucić palenie. Przez jakiś czas idzie nam dobrze, a potem… tracimy chęć i motywację.

Co za dużo postanowień to niezdrowo

Powodem może być za duża ilość postanowień. Chcemy zrobić wszystko na raz, a taka kumulacja wcale nie jest dobrą opcją. Realizując wszystkie postanowienia stracimy mnóstwo energii. Często efekty naszych działań nie są widoczne od razu. Tak jest właśnie z odchudzaniem – potrzeba czasu, żeby stracić zbędne kilogramy. Musimy odpowiednio się odżywiać, ćwiczyć odpowiednie partie mięśniowe. To proces, który trwa, a efekty mogą być widoczne dopiero po kilku miesiącach. Właśnie to działa na wielu z nas najbardziej demotywująco.

Jak zrealizować noworoczne postanowienia?

Wybierz cel możliwy do osiągnięcia
Czy w ogóle da się zrealizować noworoczne sportowe postanowienia? Tak! Trzeba tylko odpowiednio się do tego zabrać. Najważniejsze to wybrać cel, który jest możliwy do osiągnięcia. Nie stawiaj sobie kosmicznych celów. Od kilku lat nie uprawiałeś sportu, a teraz chcesz przebiec maraton? To może się nie udać. Lepiej zaplanować udział w krótkich biegach, na 5 czy 10 kilometrów i od tego zacząć. Stopniowe osiąganie planowanych wyników jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż przeskakiwanie skali. Dodając sobie stopniowe cele, dłużej utrzymasz motywację. Warto zastanowić się nad nagrodą za osiągane etapy. To też jest świetna motywacja!

Odpowiednia aktywność fizyczna
Kolejnym krokiem do wytrzymania w noworocznych postanowieniach jest wybór odpowiedniej sportowej aktywności. Jeśli chcesz wrócić do uprawiania sportu, zastanów się co sprawia Ci największą przyjemność. Jeśli wybierzesz dyscyplinę, która nie sprawia Ci przyjemności, będziesz tylko odliczał minuty do końca treningu i w końcu całkowicie z tego zrezygnujesz. Mieszkając w dużym mieście masz ogromny wybór zajęć – możesz chodzić na siłownię, na aerobik, jeździć rowerem, biegać. Jeśli nie wiesz co lubisz – po prostu spróbuj kilku różnych zajęć. Uprawianie sportu, który jest dla Ciebie przyjemnością będzie kolejną motywacją, która pomoże wytrwać w noworocznych postanowieniach.

Przyjaciele, rodzina, trener
Niektórym osobom jest wyjątkowo ciężko samodzielnie się zmotywować. W takiej sytuacji spróbuj ćwiczyć razem z przyjaciółmi. Namów ich na wspólne bieganie lub wyjścia na basen. Będziecie się wtedy nawzajem motywować do działania. Świetnym sposobem jest też aktywność fizyczna, uprawiana razem z rodziną. Dzieci uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, można to połączyć z treningiem lub wspólną zabawą. Dobrym wyjściem jest też zwrócenie się do trenera personalnego, który pomoże ustalić plan treningowy i będzie czuwał nad Twoimi postępami. Dla niektórych osób takie rozwiązanie jest najlepsze.

Nowy sportowy strój
Wspominając o motywacji nie można zapomnieć o skompletowaniu odpowiedniego stroju. Niby wszyscy wiemy, że to w czym ćwiczysz nie jest takie ważne, ale czasami potrzebujemy nowych butów czy stroju. Wybierz się na zakupy i kup coś w czym będzie Ci się dobrze ćwiczyć. Planujesz grać w piłkę nożną? Koszulka Nike Poland świetnie się sprawdzi. Zamierzasz chodzić na fitness? Zadbaj o odpowiedni sportowy stanik.

Te kilka kroków pomoże utrzymać motywację na wysokich obrotach i zrealizować noworoczne postanowienia!

Powrót do góry