Ochraniacze piłkarskie – typ nie bez znaczenia

Ochraniacze piłkarskie – typ nie bez znaczenia

Będąc piłkarzem, powinieneś zdawać sobie sprawę z faktu, że jednym z ważniejszych elementów Twojego wyposażenia powinny być ochraniacze piłkarskie, które uchronią Twoje nogi przed bolesnymi kontuzjami.
Pierwszym krokiem do bezpiecznej gry jest zdanie sobie sprawy z faktu, że wspomniany osprzęt jest jednym z ważniejszych, jeśli nie najważniejszym elementem stroju. Drugim – wybór odpowiedniego typu. Tak, ochraniacze piłkarskie dzielą się na wiele rodzajów, stąd dobrze będzie, jeśli zapoznasz się z nimi, aby dokonać idealne wyboru. Nadmienimy tylko, że tak naprawdę nie jest ważne, czy popularne “deski” zostały wyprodukowane przez Adidas, Nike czy innego mniej znanego producenta. Liczy się rodzaj, który pozwoli Ci jak najlepiej zabezpieczyć Twoją nogę. Poniżej przedstawimy Ci rodzaje, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Ochraniacze na piszczel – najczęściej używane

Pierwszym z rodzajów, który powinien przykuć Twoją uwagę, jest “deska” ochraniająca samą goleń. Takie ochraniacze piłkarskie nie tylko ochraniają nogę, ale przede wszystkim są lekkie i wygodne. Nie bez powodu zatem są najczęściej stosowaną ochroną. Nie uświadczysz przy nich żadnych sznurowań ani ściągaczy. Zazwyczaj producenci zapewniają w komplecie specjalne nogawki (z kieszenią lub bez), których zadaniem jest odpowiednie przytrzymywanie elementu na nodze.
Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj, pamiętaj, aby wybrać te, które są lekkie i zarazem przewiewne. Dzięki takiemu sprzętowi masz pewność, że noga nie będzie się pocić, a co za tym idzie – nie dojdzie do bolesnych odparzeń. Dodatkowo nie będziesz czuł ochraniaczy na nodze, co ułatwi Ci poruszanie się.

Ochraniacze łączone – osłona piszczeli i kostki oraz getry

Ochraniacze piłkarskie, które osłaniają zarówno goleń, jak i kostkę wyposażone są w specjalne usztywnienie pozwalające chronić staw skokowy. Kostka jest osłonięta. Jest to dobry pomysł dla początkujących piłkarzy i dzieci. Jednak profesjonaliści, którzy na boisku spędzili już wiele lat, rezygnują z tego typu ochraniaczy, bowiem twierdzą, że utrudniają one ruch podczas meczu. Jeśli obawiasz się, że faktycznie tak jest, możesz skorzystać z takich, które część na kostkę mają odczepianą. Dzięki temu będziesz miał dwa rodzaje ochraniaczy w jednym.
Ciekawym rozwiązaniem, coraz częściej stosowanym na rynku są ochraniacze piłkarskie w postaci getrów. Okazuje się, że wielu producentów sprzętu do ochraniaczy dodawało zawsze specjalny materiał, który miał podtrzymywać “deskę” w odpowiedniej pozycji podczas gry. Niektórzy poszli o krok dalej i stworzyli połączenie skarpety piłkarskiej z ochraniaczem. Pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę. Rodzaj ten zdobył uznanie nie tylko u profesjonalistów, ale także u młodych początkujących piłkarzy, którzy nie potrzebują ciężkich ochraniaczy, osłaniających golenie i kostki.
Jak sam widzisz, wybór ochraniaczy może okazać się trudniejszy, niż myślałeś. Nie załamuj się jednak, jeśli nie będziesz potrafił sam sobie poradzi, z pomocą przyjdzie Ci sprzedawca.

Powrót do góry