Ochraniacze do piłki – jak wybrać najlepsze?

Ochraniacze do piłki – jak wybrać najlepsze?

Ochraniacze, zwane popularnie deskami, to nieodzowny element wyposażenia piłkarza. Niestety, nie każdego piłkarza: wciąż zdarza się, że do gry w futbol stają zawodnicy, którzy lekceważą swoje zdrowie. To bardzo niedobra praktyka – ochraniacze zdecydowanie i bezapelacyjnie podnoszą bezpieczeństwo gry.

Ochraniacze dla każdego

Standardowy ochraniacz składa się z dwóch połączonych ze sobą warstw. Warstwa wewnętrzna wykonana jest z pianki, natomiast część zewnętrzna to twarda płytka z tworzywa sztucznego. Ochraniacze chronią okolice kości piszczelowej – mogą zapobiec jej stłuczeniu, a nawet złamaniu. Za niewygodne uchodzą niekiedy deski chroniące dodatkowo kostki i staw skokowy, z integralną częścią do tego celu, połączoną z płytką. To jeden z czterech rodzajów ochraniaczy dostępnych na rynku. Drugi, podstawowy, to sama płytka. Trzeci mieszany, pozwala odpinać lub dopinać część chroniącą kostkę, którą z płytką łączy rzep. Są też ochraniacze niejako wbudowane w getry piłkarskie – w postaci usztywniającej pianki.

Wielu piłkarzy narzeka na wygodę, a raczej niewygodę użytkowania ochraniaczy. Tymczasem mając do wyboru bardzo wiele opcji, z łatwością można znaleźć takie, które obok bezpieczeństwa zapewnią komfort. Optymalnie dobrane ochraniacze powinny być jak drugą skóra, czyli idealne dopasowane do kształtu nogi, dokładnie do niej przylegające. Na szczęście producenci sprzętu sportowego oferują ochraniacze do piłki w wielu rozmiarach. Warto pamiętać, że optymalne dobranie wielkości ochraniacza to więcej niż połowa sukcesu – sprawi, że będzie on właściwie niewyczuwalny.

Lekkie jak piórko

Za atrakcyjne uchodzą często ochraniacze maksymalnie lekkie, które nie podnoszą zanadto wagi osprzętu dźwiganego przez piłkarza przez 90 minut meczu. Tu mogą sprawdzić się ochraniacze piankowe wbudowane w getry, choć są polecane głownie piłkarzom młodym. W tym wypadku nie warto jednak popadać w przesadę – deski za małe lub zbyt cienkie mogą po prostu nie spełnić swoich funkcji. A bezpieczeństwo gry powinno być jednym z priorytetów każdego zawodnika. Zwłaszcza piłkarze występujący na pozycjach defensywnych powinni postawić na ochraniacze bardziej rozbudowane, cięższe.

Niektórzy użytkownicy desek skarżą się na ich opadanie. W takim przypadku mogą pomóc specjalne taśmy (tejpy) piłkarskie bądź opaski na getry. Pierwsze z nich to rozwiązanie jednorazowe, natomiast opaski są wielokrotnego użytku. Inne wyjście to użycie obcisłego rękawa kompresyjnego, pod który wkłada się ochraniacz. Można wybrać model rękawa ze specjalną kieszonką na ochraniacz, która go utrzyma i zapobiegnie opadaniu.

Ochraniaczy warto używać w każdym wieku, na każdym poziomie zaawansowania gry w futbol; w sprzedaży dostępne są nawet deski dla dzieci. Warto też pamiętać, że poważne kontuzje zdarzają się nie tylko profesjonalistom, gdy gra idzie o wielką stawkę. Urazu można doznać także grając w piłkę rekreacyjnie, ze znajomymi. W tego typu rozgrywkach można też mocno posiniaczyć nogi – odpowiednio dobrane ochraniacze z pewnością przed tym uchronią.

Powrót do góry