Odpowiedni dobór obuwia piłkarskiego – nasze rady na pewno Ci pomogą

Odpowiedni dobór obuwia piłkarskiego – nasze rady na pewno Ci pomogą

Wybór obuwia sportowego nie należy do najłatwiejszych. Problem z tym mają zarówno osoby, które od lat kupują halówki Adidas lub korkotrampki, jak również osoby, które robią to po raz pierwszy. W sieci aż roi się od artykułów z radami, jak odpowiednio dobrać halówki adidas lub inne obuwie sportowe. My dziś chcielibyśmy w jednym miejscu zebrać dla Was wszelkie zależności, które pozwolą wybrać buty idealne. Czy nam się uda – ocenicie sami. Nie przedłużając zatem – do dzieła. Zapraszamy do naszego poradnika.

Podeszwa i cholewka – dwa istotne elementy

Wiadomo, że podstawowym elementem każdego obuwia, nie tylko sportowego jest podeszwa i cholewka. Przy wyborze obuwia sportowego te dwa elementy są niezwykle istotne, bowiem to dzięki nim nasza stopa jest bezpieczna, co w konsekwencji przekłada się na sukces w grze i brak kontuzji. Czym zatem kierować się przy wyborze wyżej wymienionych elementów. Otóż cholewka powinna być wykonana z materiału, który zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza podczas gry. Wielu zawodników preferuje w tym wypadku skórę naturalną, która jak wiadomo oddycha. Niektórzy, szczególnie, jeśli chodzi o halówki Adidas, preferuje materiał tekstylny z dodatkowym zabezpieczeniem czubka. Tak naprawdę tutaj wybór zależy od Ciebie – zaznaczymy jedynie, że skóra naturalna dłużej dopasowuje się do stopy, co w konsekwencji oznacza, że nowych butów nie założysz na pierwszy mecz. Musisz je w pierwszej kolejności rozchodzić.

Kiedy wybierzesz już cholewkę, zadbaj o odpowiednią podeszwę. O ile w halówkach wybór jest prosty – wysokiej jakości guma, która wolno się ściera, o tyle w korkotrampkach nie jest już tak łatwo. Sama podeszwa może być wykonana z gumy lub skóry naturalnej, jednak problemem mogą stać się korki. Okazuje się bowiem, ze w zależności od trawiastego podłoż, na którym będziesz grał musisz wybrać odpowiedni rodzaj korka. Jeśli jesteś początkującym graczem, dobrze jest zapytać trenera lub doświadczonych kolegów o to, które korki będą najlepsze.

Zmierz stopę – nie żartujemy!

Mierzenie stopy kojarzy się z kupowaniem butów dla małego dziecka. Moja mama zawsze tak mierzyła mi stopę, kiedy chciała kupić mi buty. Okazuje się jednak, że jest to sprawdzony sposób wśród sportowców, szczególnie tych, którzy kupują buty przez Internet. Możesz podać rozmiar, który nosisz na co dzień, jednak może okazać się, że nie jest odpowiedni. Stąd dobrze jest zmierzyć swoją stopę i porównać ze skalą producenta obuwia. Zarówno za małe jak i za duże obuwie może spowodować dyskomfort w grze. Pamiętaj także, że powinieneś uwzględnić getry i skarpetki, które zakładasz podczas meczu. Te dwa elementy garderoby mogą także wpłynąć na dyskomfort. Wracając jednak do mierzenia stopy. Jak to zrobić? To bardzo proste – wystarczy gołą stopę położyć na białej, czystej kartce papieru i zaznaczyć punkt, w którym kończy się pięta i duży palec. Potem należy zmierzyć odległość od jednego punktu do drugiego i porównać z tabelą producenta obuwia.

Powrót do góry