Czy piłka meczowa różni się od treningowej?

Czy piłka meczowa różni się od treningowej?

Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów piłek do gry w piłkę nożną. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się dwoma z nich, czyli piłką meczową i treningową. Jakie są najczęściej różnice w tych typach? Kiedy używać danego rodzaju? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule. Zapraszamy do czytania!

Piłka meczowa – cechy

Jeśli do tej pory nie stałeś przed wyzwaniem kupowania piłki do gry, możesz być nieco zagubiony, widząc opisy poszczególnych produktów. Nie przejmuj się jednak. To znacznie prostsze niż myślisz. Piłka meczowa bowiem, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest na mecze. Często jest też bardziej elegancka niż piłka treningowa. Ma być bowiem reprezentacyjna. Musi dobrze wyglądać na boisku. To takimi piłkami grają zawodowi piłkarze. Amatorzy zaś często, chcąc mieć solidną piłkę na mecze, zadowalają się repliką oryginału. Jeśli chodzi o charakterystykę, to piłka meczowa jest z reguły dosyć twarda i cięższa niż treningówka. Często ma konstrukcję pozwalającą na większą kontrolę lotu. Stosuje się też rozwiązania zmniejszające wnikanie wody do wnętrza piłki. To bardzo przydatne, gdyż pogoda bywa zmienna, a konstrukcje z użyciem szwów są zwykle bardziej przepuszczalne dla wody. Kiedy zaś gromadzi się ona ciągle w tych samych miejscach, piłka może się niszczyć. Wiadomo, że rozgrywki odbywają się i podczas ładnej, i podczas mniej sprzyjającej aury, dlatego piłka meczowa powinna być odpowiednia do każdych warunków.

Charakterystyka piłki treningowej

Inny rodzaj produktów to piłki stworzone po to, aby służyć zawodnikom na treningach. Tego typu akcesoria są przeważnie lżejsze i bardziej miękkie niż piłki meczowe. Wygodniej się nimi ćwiczy i część ludzi twierdzi, że są bardziej odporne na zniszczenia mechaniczne. To dlatego, że używa się ich na co dzień i są dość mocno eksploatowane, więc muszą być do tego przystosowane. Podczas amatorskich meczów czy sparingów nierzadko także używa się piłek treningowych, a nie prawdziwych meczowych. Tak naprawdę w tego typu rozgrywkach często nie ma określonych zasad, co do stosowanych piłek. Wiele zależy więc od upodobań samych graczy.

Którą piłkę wybrać?

Wiesz już mniej więcej na czym polegają różnice pomiędzy piłkami meczowymi a treningowymi. Te różnice nie zawsze są jednak wyraźne. Producenci tworzą najróżniejsze modele piłek, aby sprostać bardzo zróżnicowanym gustom graczy, będących na odmiennych poziomach zaawansowania. Niemniej jednak, jeśli szukasz piłki, której nie straszna żadna pogoda, i która będzie świetna podczas ważnych dla Twojej drużyny rozgrywek, to powinieneś zdecydować się na piłkę meczową. Z kolei, jeśli piłka ma służyć jedynie do gry z przyjaciółmi, do wspólnego trenowania albo rozgrywania meczów podwórkowych, to wystarczy Ci piłka treningowa. Pamiętaj jednak, że ostateczny wybór jest jedynie kwestią gustu. Są tacy, którzy wolą produkty twardsze, które są szczególnie dopracowane pod względem toru lotu, z uwagi na jednolitą strukturę. Inni chcą piłki, która będzie przyjemniej leżała na nodze, którą łatwiej będzie kierować. Najważniejsze, aby piłka spełniła Twoje oczekiwania.

Powrót do góry