Piłka nożna – najpopularniejszy sport świata

Piłka nożna – najpopularniejszy sport świata

Piłka nożna to niekwestionowana królowa sportu i najpopularniejszą dyscyplina świata. Liczbę fanów futbolu szacuje się nawet na cztery miliardy. Popularnością cieszy się przede wszystkim w Europie, Afryce i Azji, ale także w Ameryce Południowej oraz w mniejszym stopniu w Ameryce Północnej. Liczba graczy także jest imponująca: ocenia się, że jest ich ok. 250 mln, a piłkę kopią w ponad 200 krajach świata.

Przepis na sukces

Skąd tak wielka popularność i międzynarodowa kariera futbolu? Z pewnością przyczyniła się do niej łatwość dostępu: grać może każdy, niezależnie od stanu konta – wystarczą dwa słupki jako bramka, no i piłka. Dlatego właśnie futbol cieszy się powodzeniem zarówno w krajach bogatych (np. Niemcy, Wielka Brytania, Japonia), jak i w tych najbiedniejszych, jak Somalia czy Liberia.
Międzynarodowej karierze futbolu pomogły też zapewne duża dynamika rozgrywek oraz emocje z nimi związane. Zarówno w grę, jak i kibicowanie łatwo się zaangażować, zwłaszcza że zasady nie są skomplikowane. Kopać piłkę może każdy, i pewnie prawie każdy na jakimś etapie swojego życia tego spróbował.

Piłka nożna jest też dyscypliną sportu najchętniej oglądaną w telewizji. Dotyczy to oczywiście nie tylko meczy narodowych reprezentacji, ale i występów rozmaitych klubów piłkarskich, którzy mają oddanych wielbicieli na całym świecie. Wyniki najważniejszych lig świata także są śledzone przez miliony wiernych fanów. Jednak ligi piłkarskie, na miarę swoich możliwości, mają nawet najmniejsze i najbiedniejsze państwa świata.

Piłka i sześć zer

Popularność futbolu przekłada się oczywiście na zarobki oraz pozycję społeczną profesjonalnych zawodników. Najlepsi gracze świata są milionerami i bożyszczami tłumów. Młodzi zawodnicy ich wielbią i marzą o tym, by w przyszłości pójść w ich ślady; niektórym to się udaje. W państwach Ameryki Południowej wiele osób jest w stanie wydostać się z nizin społecznych i wielkiej biedy właśnie dzięki talentowi do gry w piłkę. A może raczej dzięki ogromnej determinacji, by mimo przeciwności losu zmienić swoje życie na lepsze.

Miliony dolarów ekstra najlepsi i najbardziej uwielbiani zawodnicy świata zarabiają często na kontraktach reklamowych z międzynarodowymi koncernami. Znane marki są także zainteresowane sponsorowaniem narodowych drużyn czy atrakcyjnych, najbardziej znanych klubów czy choćby tych dobrze rokujących. W gronie sponsorów często znajdują się firmy produkujące akcesoria i renomowany sprzęt sportowy, takie jak ochraniacze Nike.

Najbardziej znane i największe wydarzenie piłkarskie, organizowane co cztery lata mistrzostwa świata to rozgrywki sportowe najchętniej oglądane na świecie. W 2014 roku FIFA Word Cup śledziło ponad 3,2 mld ludzi, większość oczywiście przed telewizorami. W dodatku cztery na pięć najwyżej opłacanych rozgrywek sportowych to imprezy piłkarskie. Są to UEFA Champions League, mistrzostwa świata FIFA, Europa League, a także Euro firmowane przez UEFA. Tylko w ramach UEFA Champions League co roku wypłaca się 1,5 mld dolarów jako nagrody i premie.

Powrót do góry