Poprawnie przeprowadzona rozgrzewka kluczem do końcowego sukcesu

Poprawnie przeprowadzona rozgrzewka kluczem do końcowego sukcesu

Główna przyczyna urazów

Nie brutalna gra rywali czy przetrenowanie stanowią najczęstszy powód, który sprawia, że piłkarze są podatni na kontuzje. To właśnie nieodpowiednia rozgrzewka przed meczem bądź zaawansowanym treningiem może stanowić źródło poważnych konsekwencji. Popełnianie błędów w przygotowaniu do podjęcia większego wysiłku zdarza się nawet profesjonalistom. Rozgrzewka stanowi ostre fizjologiczne zmiany, które przygotowują organizm do wytężonego wysiłku.

Prawidłowa rozgrzewka w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo

Rozgrzewka jest elementem, którego nie można zaniedbać. Podstawowymi dwoma błędami, które często popełniają piłkarze to brak zaangażowania. W niektórych sytuacjach wynika to z mentalności i wcześniejszych przyzwyczajeń. Z drugiej strony nie można też przesadzić, rozgrzewka ma rozgrzać partie ciała, które będą niezwykle przydatne w kolejnych aktywnościach, a nie je całkowicie zmęczyć.W takiej sytuacji dres piłkarski nie ma być przemoczony od nadmiernego wysiłku, ani też sam zawodnik nie ma padać z wyczerpania przed pierwszym gwizdkiem sędziego.

Elementy dobrze wykonanej rozgrzewki

Każda rozgrzewka powinna rozpoczynać się od najprostszych ćwiczeń, które nie są kontaktowe, ani też nie wymagają zaawansowanej techniki piłkarskiej. Nie jest to też pora dla długich sprintów czy licznych serii brzuszków, pompek, przysiadów. Rozgrzewka ma jedynie przygotować piłkarza do najważniejszych elementów, które wprowadzone zostaną w pełni podczas finalnej konfrontacji.

Powrót do góry