Co powinno się znaleźć w zdrowym jadłospisie, czyli dieta człowieka aktywnego

Co powinno się znaleźć w zdrowym jadłospisie, czyli dieta człowieka aktywnego

O zdrowym odżywianiu ostatnimi czasy mówi się wiele. W dobie problemów z nadwagą i otyłością, oczywiste jest, iż świadomość na temat zdrowego sposobu odżywiania jest niezbędna. A uświadamiać należy już od najmłodszych lat.

Obecnie mamy do czynienia z problemem dzieci z nadwagą, które jedzą nieregularnie a ich posiłki obfitują w tłuszcz i cukier. Odpowiednia dieta musi być zbilansowana i zawierać wszystkie składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju. Posiłki muszą występować regularnie i należy jeść często, lecz w małych ilościach. Częstym błędem jest pomijanie śniadań, doprowadzanie organizmu do odczuwania silnego głodu i objadania się poprzez zaserwowanie jednego obfitego posiłku wysokokalorycznego. Kolejnym błędem jest ciągłe podjadanie w ciągu dnia. Dobrą praktyką jest zamiana słodkich przekąsek na owoce. Zdaje się obecnie, iż dzieci nie mają żadnych zasad w kwestii żywienia.

Jedzą wtedy, gdy mają na to ochotę. Jedzą to, co chcą jeść. A najczęściej w ich jadłospisie znaleźć można produkty, które są swoistą bombą kaloryczną, jak fast food, chipsy, napoje gazowane, słodycze. Słodkie napoje i słodycze to nic innego jak cukier i sztuczne substancje, które wzmacniają smak, kolor i zapach. Dzieci zjadają ich zbyt dużo, niezdrowe przekąski zastępują im zdrowe jedzenie zawierające niezbędne substancje odżywcze. Takie praktyki doprowadzają do wzrostu ilości dzieci z nadwagą lub otyłych. Dziecko, które nabyło niezdrowych nawyków żywieniowych ciężko jest przekonać, iż te nawyki powinno zmienić. Duża w tym rola rodzica, który swoją konsekwencją może odwrócić stan rzeczy, którego niestety jest sprawcą. To rodzic powinien przecież wskazywać dziecku co jest dobre, a co złe. Także i w kontekście żywienia. Społeczna troska o globalną nadwagę zaczęła sięgać po różnorodne środki, jak wycofanie ze szkół niezdrowej żywności.

Apetyt na zdrowie – zdrowy talerz każdego z nas

Zdrowy jadłospis wcale nie musi być nudny i niesmaczny. Można zdać się na profesjonalizm dietetyka i skorzystać z jego rad na temat konstruowania menu. Bycie na diecie nie oznacza także bycia głodnym Zdrowa, zbilansowana dieta powinna zostać utworzona w taki sposób, aby zaspokoić głód. W takiej sytuacji osoba na diecie odpuszcza sobie dodatkowy stres i obciążenie psychiczne, które pojawia się z powodu zmiany sposobu odżywiania. Może skupić się na sobie i na swoim celu. Oczywiście każda dieta powinna iść w parze z aktywnością fizyczną. To przyspiesza efekty i sprawia, że zmiana sylwetki po utracie kilogramów będzie korzystna. Włączenie ruchu w dietę sprawi, że w życie wkroczy zdrowy, pożądany styl preferowany każdego dnia. Ciekawym pomysłem na ruch dla dziecka jest granie w piłkę. Wystarczy dać dziecku sportowe obuwie, rękawice Adidas, spodenki i piłkę i każdy chłopiec będzie miał okazję strzelać gole lub stać na bramce. To aktywne spędzanie wolnego czasu może być tylko z pożytkiem dla dziecka. W tym wszystkim istotna jest też mentalność na temat odżywiania się. Jedzenie nie ma być sposobem na życie, pasją czy uzależnieniem. Jemy po to, by zachować nasz organizm w zdrowiu i zapewnić mu odpowiedni rozwój. Zdrowa dieta plus aktywność fizyczna – to gwarancja naszego sukcesu.

Powrót do góry