Prawie 100 lat Adidasa

Prawie 100 lat Adidasa

Korki Adidas mają długą historię. Przez lata się zmieniały i stawały coraz doskonalsze. Obecnie to już nie są zwykłe buty, jakie mógłby uszyć każdy zdolny szewc, a technologicznie zaawansowane produkty wysokiej klasy. Początek firmy sięga aż lat 20. ubiegłego wieku. Wówczas dwóch braci postanowiło założyć firmę produkującą zarówno odzież, jak i obuwie sportowe. Pierwsze korki Adidas już na pierwszy rzut oka różnią się od tych współczesnych. Jeżeli pamiętamy jeszcze mecze piłkarskie, które mogliśmy oglądać chociażby w latach 80. ubiegłego wieku, to łatwo się przekonamy, jak duże różnice zaszły w tej branży.

A to historia!

Coraz szybciej biegający piłkarze to też nie zasługa naszych genów, a nowoczesnych technologii wykorzystywanych przez inżynierów projektujących korki Adidas. Ich zmieniający się przez lata wygląd pokazuje, jak przez lata, a nawet wieki zmieniała się piłka nożna. Pierwsze tworzone z myślą o grze w piłkę buty były zwykle bardzo solidne i wykonane ze sztywnej skóry. Były też ciężkie i znacząco spowalniały próbujących szybko biegać zawodników. Te pionierskie buty piłkarskie były też po prostu bardzo niewygodne. Stosowano w nich wiele rozwiązań, które chroniły stopy – jak na przykład metalowe blaszki z przodu, które miały zabezpieczać palce przed urazami. Zanim pojawiły się stosowane dzisiaj nowoczesne korki Adidas, piłkarze otrzymali dedykowane im obuwie, które nieco przypominało to obecnie produkowane, ale tylko z pozoru. Po drugiej wojnie światowej buty dla piłkarzy straciły na wadze. Pozwalały też na lepszą kontrolę nad piłką i szybsze poruszanie się po boisku. Pierwsze w pełni profesjonalne buty dla piłkarzy, to oczywiście były korki Adidas. Choć fasonem sporo odbiegały od tych obecnie dostępnych, to pomogły Niemcom zdobyć Puchar Świata. Historia ta sięga lat 50. ubiegłego wieku.

Rewolucyjne zmiany

Dziesięć lat później korki Adidas zmieniły się jednak diametralnie. Przede wszystkim producent zrezygnował z wysokiej, zakrywającej kostkę cholewki. Buty stały się też zdecydowanie lżejsze. Ich fason był już bardzo zbliżony do współczesnych korków piłkarskich, choć oczywiście do ich produkcji nie wykorzystywano jeszcze takich technologii, jak obecnie. Najpopularniejszy model korków Adidasa został wyprodukowany w latach 70. ubiegłego wieku. Do jego produkcji wykorzystano kangurzą skórę, a model ten zyskał miano kultowego. Te buty chciał mieć każdy! W latach 90. przedmiotem pożądania były korki Adidas o wdzięcznym przydomku Predator. Model ten został zaprojektowany przez byłego piłkarza – Craiga Johnstona, który doskonale zdawał sobie sprawę, jakie są potrzeby zawodników. Wiek XXI przyniósł przede wszystkim zastosowanie nowoczesnych technologii do produkcji butów sportowych. Zmianie uległa też ich kolorystyka. Do tej pory dostępne były jedynie czarne, z nowym wiekiem zaczęto je produkować w bogatej palecie barw. Zmieniły się też materiały, z jakich są produkowane korki Adidas. Ciężka skóra odeszła już dawno w zapomnienie. Nowoczesne buty piłkarskie są lekkie, dynamiczne i pożądane zarówno przez amatorów, jak i zawodowych piłkarzy.

Powrót do góry