Psychologia sportu – czyli trening mentalny

Psychologia sportu – czyli trening mentalny

Psychologia sportu ostatnimi czasy odgrywa dość silną rolę w treningu psychicznym sportowców. Psycholodzy współpracują, między innymi, z piłkarzami, którzy narażeni są na stres, presję w postaci oczekiwań sukcesów i odpowiedzialność za swoje decyzje na boisku. Wydaje się, że piłkarz jest gwiazdorem na boisku i jego życie jest sielanką.

Nie tylko chwała i splendor spływają na jego barki ale i odpowiedzialność za rozczarowanie i niespełnienie społecznych oczekiwań. Piłkarz musi grać jak najlepiej. Od każdego członka zespołu wymaga się perfekcyjności w swoich poczynaniach. Nikt nie może zespołu osłabiać. Drużyna piłkarska musi słuchać trenera i spełniać jego oczekiwania oraz sprostać wymaganiom prawdziwego kibica, który chce w pełni raczyć się smakiem zwycięstwa swojej drużyny. Dlatego, tak ważna poza sprawnością fizyczną jest też i psychika. Dobry piłkarz jest też dobrym strategiem na boisku. Poza tym, gdy schodzi z murawy emocje wciąż trwają. Gdy są pozytywne to doskonale. Gorzej, gdy odczuwa się porażkę i rozczarowanie, bo ten gorzki smak może niestety doprowadzić do zatrucie. Gdy napastnik przepuści okazję na gola, a bramkarz wpuści bramkę, może to załamywać. Czasem te emocje widać jak na dłoni. Gdy bramkarz nerwowo rzuca rękawice Adidas lub napastnik agresywnie kopnie murawę…Trzeba nad tym zapanować.

Jak być sportowcem doskonałym?

Psycholog sportowy nie tylko uczy przezywać porażki i być odpornym na krytykę, ale także pracuje nad ciągłym udoskonalaniem się sportowca. Wiadomo, ze media kreacja w różny sposób i czasem łatwo kogoś postawić w negatywnym świetle. Sportowcy też tego doświadczają. Dlatego istotne jest, aby mieli psychiczną odporność na stresujące ich sytuacje. Będzie to możliwe, gdy zawodnik będzie miał pewność siebie i swojej wartości. Nie ulegnie wtedy z taka łatwością presji otoczenia i nawet, jeśli nastąpi negatywne kreowanie jego wizerunku, będzie miał narzędzia psychiczne by się z tym zmierzyć. Trening mentalny usprawnia także u sportowców umiejętność koncentracji. Piłkarz musi, bowiem posiadać umiejętność skupienia uwagi w danym momencie. Mecz trwa 90 minut, więc na dogłębną analizę sytuacji nie ma po prostu czasu. Zwłaszcza, że często trzeba działać tu i teraz i od danego zachowania wiele zależy. To duża odpowiedzialność i trudność zarazem. Piłkarze są świadomi, że grają zespołowo, ale ich indywidualne zachowania i postawy mają niekiedy znaczenie kluczowe. Okazuje się, że trening mentalny jest skuteczny a sportowcy takiego wsparcia potrzebują. Potrzebują też nabycia umiejętności akceptacji, że najlepszym w sporcie nie jest się zawsze. Bywają wzloty i upadki. A profesja sportowca jest na tyle specyficzna, iż czas wpływa na niekorzyść. Wraz z wiekiem spada zdolność fizyczna organizmu. Trzeba mieć silną psychikę, aby taki stan rzeczy zaakceptować. Psycholog sportu może także wspomagać we właściwej współpracy na linii trener – piłkarz czy piłkarz – piłkarz. Jest to bardzo istotne, gdyż od owocnej współpracy zależy sukces i powodzenie drużyny. Psycholog będzie umiał odnaleźć słabe i mocne strony zawodników i odpowiednio wskazać jak powinien wyglądać trening, aby braki zniwelować a atuty spotęgować. Warto się, więc zdawać na specjalistów, którzy skutecznie i pozytywnie potrafią kształtować odpowiednie postawy.

Powrót do góry