Sport po pracy – jak zacząć się ruszać?

Sport po pracy – jak zacząć się ruszać?

Nie od dziś wiadomo, że ruch się przydaje. Siedząca praca może powodować problemy z kręgosłupem i innymi częściami ciała. Organizm potrzebuje aktywności, aby mięśnie mogły pracować, a mózg dotlenić się po całym dniu spędzonym w zamkniętych pomieszczeniach. Jaka forma ruchu jest zatem najlepsza?

Po prostu działaj!

Tak naprawdę nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o typ aktywności, jaki sobie wybierzesz. Ważne, aby po prostu zadbać o swoją kondycję. Możesz więc robić ćwiczenia na masę mięśniową w domu lub na siłowni. Możesz biegać albo umówić się na piłkę nożną z kolegami. Każdy pomysł jest dobry pod warunkiem, że będziesz się ruszał regularnie. Tylko wtedy można liczyć na trwałe efekty w postaci lepszego samopoczucia fizycznego, jak i psychicznego. Człowiek potrzebuje znaleźć sobie odskocznię od codziennych trudów, a sport doskonale sprawdza się również w tej roli. Wybierz więc sobie taką aktywność, która będzie sprawiała Ci najwięcej frajdy. Dzięki temu nie będziesz się zmuszać do tego, żeby coś robić. Sam będziesz mieć ochotę na odrobinę ćwiczeń.

Co jest Ci potrzebne?

Kiedy podejmujesz jakąś aktywność, na początku nie skupiaj się na tym, aby mieć markowe rzeczy czy wysokiej klasy sprzęt. Oczywiście, nikt nie zabrania Ci kupić piłki Nike czy najlepszej odzieży termoaktywnej. Pamiętaj jednak, że to nie jest w tym momencie najważniejsze. Najpierw sprawdź, czy gra w piłkę nożną z kolegami wystarczająco Ci się podoba, abyś chciał kontynuować. Zobacz, czy to co sobie wymyśliłeś, rzeczywiście może być Twoją aktywnością. Na początku wystarczy Ci tylko to, co najpotrzebniejsze. Później, gdy już będziesz na sto procent pewien, że chcesz dalej uprawiać dany sport, dokupisz sobie całe wyposażenie, o jakim marzysz. Takie podejście sprawi, że nie będziesz podejmował decyzji zbyt pochopnie, pod wpływem emocji. Być może bowiem po jakimś czasie zapragniesz robić coś innego, a wtedy przykładowo zamiast piłki znanej marki będziesz potrzebować czepka kąpielowego albo hantli do ćwiczeń. Radzimy więc wstrzymać się z mniej potrzebnymi zakupami do czasu aż będziesz pewien, że rzeczywiście wykorzystasz nabyte produkty.

Sport to zdrowie

Kolejna sprawa, którą powinieneś mieć na uwadze to to, aby nie przesadzać. Sport to zdrowie, ale tylko wtedy, kiedy ćwiczy się rozsądnie, nie przeciąża organizmu i przestrzega zasad współzawodnictwa. W innym przypadku z pozoru zdrowa aktywność może się źle skończyć. Jeśli na przykład zaczynasz biegać, to nie wyznaczaj sobie od razu celu piętnastu kilometrów. Podejdź do tego spokojnie! Najpierw biegaj po kilka kilometrów bardzo powolnym truchtem. Możesz też zastosować interwały, aby organizm przyzwyczaił się do aktywności. Dopiero z czasem zwiększaj ilość czasu biegania i dystans. Ważne jest też, aby niezależnie od rodzaju ćwiczeń, robić sobie przerwy. Organizm potrzebuje czasu, by się zregenerować. Daj mu go, gdyż w przeciwnym razie możesz się przeciążyć i zamiast lepszej kondycji będziesz po prostu ciągle zmęczony. Do każdego wysiłku trzeba podejść stopniowo i z rozsądkiem. Tylko wtedy zaobserwujesz zmiany w samopoczuciu. Na wszystko trzeba czasu. Pamiętaj o tym.

Powrót do góry