Sportowe kontuzje, czyli: czy jest na sali lekarz?

Sportowe kontuzje, czyli: czy jest na sali lekarz?

Sport to zdrowie. Wszyscy o tym doskonale wiedzą. Jednak w sporcie zdarzają się różnorodne kontuzje i urazy, które z mniejszym lub większym skutkiem wpływają na organizm sportowca. Niekiedy są to drobne otarcia i obicia, ale bywa, że kontuzja niesie za sobą poważne komplikacje i powikłania.

Oczywiście sportowcy z takim stanem rzeczy liczyć się muszą, gdyż jest to wpisane w ryzyko zawodowe. Piłka nożna to bardzo popularny sport. W Polsce już od wieku przedszkolnego dzieci są trenowane pod okiem trenera na przyszłych piłkarzy. Można naprawdę solidnie przygotować się do meczu, panować nad piłką i być w 100% skoncentrowanym, ale niektórych sytuacji po prostu nie da się uniknąć. Jednym z elementów treningu jest uświadomienie i nauczenie piłkarzy jak mają przygotować napięcie mięśniowe, aby móc minimalizować skutki urazów. Ważny jest tu trening mięśni. Rozciągania mięśni nie należy bagatelizować. Musi to być obowiązkowy element treningów. Piłka nożna jest sportem kontaktowym. Tam o kontuzje nie jest trudno. Oglądając mecze piłki nożnej jesteśmy naocznymi świadkami, jak w każdej rozgrywce zdarza się jakaś kontuzja. Oczywiście najbardziej narażone na urazy są nogi piłkarza. Często dochodzi do uszkodzenia stawów lub nadwyrężenia mięśni. Niektóre kontuzje bywają bardzo bolesne.

Mogą powodować czasowe wykluczenie a nawet i trwałą eliminację z treningów i grania na boisku. Po kontuzji nóg, najczęściej narażone na urazy są ręce. Bramkarz jest dodatkowo zabezpieczony specjalną odzieżą, która ma ochronić przed potencjalnymi uszkodzeniami. Taka odzież wykonana jest ze specjalnych materiałów, które minimalizują odczuwanie wszelkich urazów. Bramkarz wyposażony jest także w bramkarskie rękawice Adidas. On znacznie częściej jest narażony na upadki i silne uderzenia piłką.

Co spotyka piłkarzy na boisku? Na jakie kontuzje są narażeni?

Nogi piłkarza jego największym skarbem. Kontuzje związane ze stawami skokowymi lub kolanowymi mogą zawiesić na określony czas aktywność zawodnika. Niestety zawsze obarczone jest to stresem piłkarza i chęcią jak najszybszego powrotu do zdrowia oraz do treningów. Taka presja nie jest dobra dla zdrowia psychicznego. Dużym wsparciem może tu być drużyna, trener, psycholog sportu lub najbliższe otoczenie zawodnika. Odpowiednia rehabilitacja może przywrócić do zdrowia zawodnika i dać mu możliwość dalszego uprawiania sportu. Należy jednak postępować zgodnie ze wskazówkami rehabilitanta i nie skracać czasu rekonwalescencji. Celem rehabilitacji jest zmniejszenie bólu, przywrócenie zawodnika do sprawności fizycznej oraz zmniejszanie ryzyka nawrotu urazu. Niekiedy konieczne jest leczenie operacyjne, które może wydłużyć czas powrotu do zdrowia. Piłkarz jednak musi zaufać specjalistom, w tym przypadku lekarzom i słuchać ich zaleceń, gdyż lekceważenie kontuzji może trwale wykluczyć go z życia sportowego. Piłkarze zdają sobie sprawę z ryzyka kontuzji i są przygotowywani do takiej możliwości. Ponadto podczas treningów przygotowują partie ciała do minimalizowania wystąpień uszkodzeń ciała.

Powrót do góry