Sportowy duch od najmłodszych lat – w drodze po zdrowie

Sportowy duch od najmłodszych lat – w drodze po zdrowie

Zdrowy styl życia jest zalecany każdemu już od najmłodszych lat. Dobrze jest uświadamiać dzieciom, że dobra kondycja fizyczna jest drogą dla zapewnienia sobie zdrowia. Wprowadzenie edukacji zdrowotnej w szkołach miało takie przekonanie spotęgować. Dlatego, jeśli jesteś rodzicem pomyśl o zajęciach sportowych dla swoich pociech, gdyż kształtujesz wówczas ich ciało i umysł.

Sport to także nabywanie nawyku samodyscypliny. Uczenie się formułowania zdrowego jadłospisu. Umiejętność pracy zespołowej. Systematyczność. Poprzez zaangażowanie w sport kształtujemy pozytywne nawyki naszego charakteru. Uczymy się słuchać i działać sprawczo. Jesteśmy skoncentrowani na celu. To istotny element w formułowaniu właściwych postaw społecznych. Uczymy się, iż w drużynie każdy jest ważny. Brak współpracy działa wyłącznie na niekorzyść. Jeśli, ktoś tego nie potrafi zrozumieć nie osiągnie sukcesów w sporcie zespołowym i być może bardziej odnajdzie się w dyscyplinach indywidualnych. Rodzice od najmłodszych lat zarażając swoje dzieci zdrowym stylem życia, mogą mieć pewność, że ich potomek odetnie się od współczesnego modelu nastolatka siedzącego przed komputerem i wybierze aktywność. Trening to także cała otoczka, która dostarcza dzieciom dużej przyjemności – przyjaźń w drużynie, specjalna odzież, prawdziwe boisko do gry. Dziecko włoży bramkarskie rękawice Adidas i czuje się jak prawdziwy bramkarz reprezentacji narodowej. To poczucie tylko dodaje mu skrzydeł do dalszego działania.

Walka fair play – uczyć dziecko przeżywać sukcesy i porażki

Dla dzieci sport to też także emocje, walka o zwycięstwo oraz docenianie za sukcesy. Lecz należy pamiętać, że obok sukcesów zdarzają się także i porażki. Nie każdy potrafi przełknąć tą gorzką pigułkę i przejść dalej do codzienności. Dlatego, ważne jest, aby młodzi sportowcy byli przygotowani na to, iż w sporcie emocje są jak w kalejdoskopie – raz radość, raz smutek. Lecz każda porażka ma motywować, uczyć i zagrzewać do dalszej walki. Nauka przeżywania smutku przyda się w innych sferach życia, gdy przyjdzie nam przeżywać niepowodzenia w szkole, w pracy, czy w życiu osobistym. Oczywiście każdy lubi wygrywać i być bohaterem sportowych rozgrywek, ale nie zawsze jest się na szczycie. Biografie znanych i docenianych sportowców stanowią idealny przykład na to, że w sporcie nigdy nic nie wiadomo. Raz na wozie, raz pod wozem. Z każdej porażki płynie jednak nauka . Ta nauka odnosi się także do poszanowania przeciwnika i oddania mu należnego honoru. Rywal w sporcie nie jest znienawidzonym wrogiem tylko partnerem, którego wyższość czasem trzeba uznać. Porażka to także dobra lekcja pokory wobec własnych słabości. Trzeba wiedzieć jak pracować, aby następnym razem być na miejscu zwycięzcy.

W przeżywaniu porażki nie pomoże nam obarczanie innych za niepowodzenie. Taka postawa zaburza w nas ponoszenie odpowiedzialności za swoje czyny. W późniejszym życiu również będziemy się tłumaczyć ze swoich błędów obarczając winą za ich popełnienie innych. Kierowanie własnymi emocjami, adekwatne ich wyrażanie i panowanie nad nimi usprawni nam późniejszą kontrolę emocjonalną. Dlatego mówiąc o sporcie bierzmy pod uwagę nie tylko jego wpływ na rozwój fizyczny, lecz także pamiętajmy, że pełni on ważną rolę w kształtowaniu odpowiednich postaw społecznych.

Powrót do góry