Sprzęt, który powinien mieć każdy piłkarz

Sprzęt, który powinien mieć każdy piłkarz

Producenci sprzętu sportowego prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych sprzętów, gadżetów i akcesoriów przeznaczonych do uprawiania rozmaitych dyscyplin; nie inaczej jest z piłką nożną. Czy wszystkie te gadżety są naprawdę niezbędne, albo chociaż potrzebne? Niekoniecznie. Jest jednak żelazna lista sprzętu, który każdy odpowiedzialny piłkarz posiadać musi.

Niezbędne minimum

Atrybutem piłkarskim numer jeden są oczywiście odpowiednie buty. Co prawda nikt nikomu nie zabroni grać w trampkach czy chińskich tenisówkach, jednak warto pamiętać, że może się to bardzo źle skończyć. Zdecydowanie lepiej postawić na specjalistyczne obuwie do futbolu, mimo że będzie to nieco większy wydatek. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów butów, każdy z nich przeznaczony do gry na innym rodzaju nawierzchni boiska. Najbardziej uniwersalne są lanki, których można używać zarówno na boisku trawiastym, suchym oraz mokrym, jak i utwardzonym, a także na murawie sztucznej. Nie można ich jednak używać, grając pod dachem – tam należy zakładać halówki. Na sztucznej trawie oraz w warunkach zimowych świetnie sprawdzają się z kolei turfy. Są jeszcze wkręty z metalowymi końcówkami – do gry na nawierzchni rozmiękczonej, grząskiej.

Odpowiednio dobrane buty mogą uchronić piłkarza przed poważnym urazem, podobnie zresztą jak dobre ochraniacze do piłki, zwane deskami. To właśnie kolejny must have współczesnego gracza w futbol. I w tym przypadku wybór jest spory: mogą chronić samą kość piszczelową lub też dodatkowo kostkę i staw skokowy, mogą to być płytki metalowo-piankowe wkładane pod getry albo też konstrukcje stabilniejsze, gdzie płytki – w postaci usztywniającej pianki – są od razu w te getry wbudowane.

Wszystko pod kontrolą

Z tematem ochraniaczy nieuchronnie wiąże się kwestia odpowiedniego doboru skarpet lub getrów piłkarskich. Jeśli używamy ochraniaczy wsuwanych pod getry, powinny być one wystarczająco elastyczne i dobrze przylegające do łydek, mieć wystarczającą liczbę ściągaczy. Nie mogą jednak nazbyt ściskać ciałą czy zaburzać krążenia krwi w tym rejonie. Dobrze, by getry były wykonane z bawełny wchłaniającej pot albo z wysokiej jakości materiałów oddychających, ułatwiających odprowadzanie potu na zewnątrz.

Nowoczesny piłkarz nie może też obejść się bez koszulki i spodenek stworzonych specjalnie do gry w piłkę. Te produkowane współcześnie są dość mocno dopasowane do sylwetki. Powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów, ale także mieć właściwości odprowadzania potu na zewnątrz. Ta sama zasada obowiązuje przy wyborze podspodenek, które służą ochronie skóry ud przed otarciami w trakcie wykonywania wślizgów na twardej nawierzchni lub sztucznej murawie. Ze względu na wysokie właściwości ochronne ten element garderoby powinien znaleźć się w szafie każdego szanującego się piłkarza, niezależnie od wieku czy stopnia zaawansowania umiejętności.

Ostatnim produktem wartym uwagi piłkarza jest bielizna termoaktywna. Jesienią i zimą korzystają z niej profesjonalni sportowcy, ale oczywiście sprawdzi się i ogrzeje każdego wielbiciela futbolu, który kocha piłkę tak bardzo, że chce w nią grać nawet w bardzo chłodne dni.

Powrót do góry