- przez Damian Możejko
Piłka nożna budzi ogólną fascynację. Jedni chcą w piłkę grać i być jak Lewandowski lub Messi, inni wiernie kibicują i śledzą losy swoich idoli. O fenomenie piłki nożnej można wiele pisać.
Niektórych może dziwić fakt, dlaczego to piłka nożna jest tak gloryfikowana, gdy inne dyscypliny sportowe mają większe sukcesy na swoim koncie. Polacy są bardzo spragnieni sukcesów piłkarskich, które miały miejsce za czasów „Orłów Górskiego” i wiernie kibicują reprezentacji narodowej. Cieszą najmniejsze nawet sukcesy. Piłka nożna dzisiaj wkracza w życie od najmłodszych lat. Z powodzeniem funkcjonują szkółki dla juniorów, które w swoich szeregach gromadzą dzieci w wieku przedszkolnym. Maluch na boisku jest zjawiskiem dość powszechnym. Gdyby tak zrobić sondaż wśród młodych piłkarzy, kim chcą zostać w przyszłości, pewnie większość bez chwili namysłu odparłaby, że wielkim piłkarzem. Szkółki piłkarskie oferują treningi oraz obozy szkoleniowe. Nawet, jeśli ktoś w przyszłości piłkarzem nie zostanie, trenowanie piłki nożnej może okazać się niezwykłą przygodą i usprawnianiem ogólnego rozwoju. Ponadto jest bardzo duży wybór w odzieży piłkarskiej dla najmłodszych. W sklepach stacjonarnych lub internetowych można zakupić profesjonalne rękawice bramkarskie adidas lub cały strój i obuwie piłkarskie. Dziecko musi na każdym etapie swojego rozwoju być aktywne. Regularne treningi zapewniają dzieciom ruch i kształtują ich postawy. A może się okazać, że maluch połknie piłkarskiego bakcyla i wyrośnie na przyszłego reprezentanta drużyny narodowej. Rodzice chętnie wybierają szczególnie dla chłopców trening piłki nożnej, gdyż mają na uwadze zachowanie prawidłowego rozwoju swojej pociechy.
Dziecięce starcia na murawie – ruch jako nieodłączny element prawidłowego rozwoju dziecka
W Polsce istnieją szkółki, do których zapisywać można nawet niespełna roczne dzieci. W takich zajęciach sportowych uczestniczą dzieci i ich rodzice, którzy pod okiem trenerów wykonują ćwiczenia stymulujące rozwój dziecka. Zajęcia sportowe dla małych piłkarzy to także doskonały trening umiejętności społecznych. Dziecko uczy się jak wyrażać emocje, jak nimi właściwie sterować, jak odczytywać emocje innych. Ponadto to także nabywanie umiejętności samodyscypliny. Dziecko uczy się jak w prawidłowy sposób kształtować system wartości. Wzmacnia przy tym poczucie własnej pewności siebie. Gdy jest już na tyle sprawny, by stanąć na boisku uczy się współdziałania i współzawodnictwa.
Moda na piłkę nożną niesie za sobą pozytywne przesłanie. Nie ma znaczenia, czy ktoś wyrośnie na wielkiego mistrza piłkarskiego, kluczowe jest tu to, aby dzieci były aktywne fizycznie. Treningi sportowe wyciągają dzieci z domów, sprzed telewizorów i konsoli do gier. Dzięki treningom dzieci uczą się też systematyczności. A ta umiejętność jest przydatna w każdej dziedzinie życia. Będzie niezbędna, zarówno w szkole, jak i w pracy zawodowej. Treningi sportowe pokazują też jak ciężką pracą można coś osiągnąć. Posiadanie talentu czy określonych predyspozycji nie zwalnia z ciężkiej pracy. Nawet mistrz świata nie odpuszcza treningów. To uczy też pokory wobec samego siebie i oceniania swoich zdolności. Tylko pracą można coś osiągnąć.