Jak uniknąć kontuzji? Sprawdź nasze rady!

Jak uniknąć kontuzji? Sprawdź nasze rady!

Kontuzje kojarzą nam się zazwyczaj ze znanymi sportowcami, którzy nagle upadają na boisku czy na bieżni. Jednak kontuzje nie dotyczą tylko zawodowych sportowców. Każda osoba uprawiająca sport, nawet rekreacyjnie, jest narażona na kontuzje. Podpowiadamy jak zadbać o swoje ciało i zminimalizować ryzyko kontuzji podczas treningów.

Rozgrzewka to podstawa!

Podstawą każdego treningu jest odpowiednio przeprowadzona rozgrzewka. Kontuzje zdarzają się najczęściej, gdy zaczynamy intensywny trening bez wcześniejszego przygotowania mięśni. Dotyczy to właściwie każdej dyscypliny. Nie ma znaczenia czy będziesz biegać czy grać w piłkę nożną – zadbaj o rozgrzewkę. Etapami rozgrzewaj mięśnie i stawy, tak aby miały czas przygotować się do zwiększonego wysiłku fizycznego. Rozgrzewka nie powinna być zrobiona byle jak. Poświęć trochę czasu czasu na rozgrzanie mięśni, a Twój organizm odwdzięczy się brakiem kontuzji.

Dbaj o odpowiednią technikę

Podczas uprawiania sportu zwracaj uwagę na swoją technikę. Nieodpowiednia technika może doprowadzić do kontuzji. Jeśli biegasz, kontroluj swoją sylwetkę i napinaj mięśnie. Zwracaj uwagę w jaki sposób stawiasz stopy. Zamiast robić duże kroki, rób mniejsze. Ćwiczysz na siłowni? Upewnij się u trenera, że poprawnie wykonujesz ćwiczenia i zachowujesz odpowiednią postawę. Niestety siedzący tryb życia źle wpływa na nasze ciało. Możemy mieć przez to problemy z plecami, stopami, kolanami , barkami czy nawet szyją! Dlatego tak ważna jest technika, dzięki której unikniemy problemów ze słabszymi partiami ciała.

Odpocznij i zregeneruj się

Trenując słuchaj swojego ciała i znaj swoje granice. Często zdarza się, że biegniesz dalej, chociaż ciało mówi dość. Wyciskasz kolejne kilogramy, mimo protestu mięśni. To prosta droga do kontuzji! Jeśli podczas treningu poczujesz nagły ból, przerwij ćwiczenia. Nie próbuj zaciskać zębów i ćwiczyć dalej, pomimo dyskomfortu. O wiele lepszym wyjściem jest odpuszczenie i słuchanie swojego organizmu. Organizm ostrzega nas przed nadchodzącą kontuzją. Jeśli czujesz ból, jesteś przemęczony – nie trenuj dalej. Pozwól swojemu organizmowi się zregenerować. Zrób kilka dni przerwy od intensywnych treningów. Możesz pójść na spacer lub na basen, wybieraj spokojne i delikatne aktywności. Po krótkiej przerwie wróć do ćwiczeń. Jeśli nadal będziesz odczuwać ból, udaj się do lekarza!

Odpowiedni strój i sprzęt

Bardzo ważny jest też dobór odpowiedniego stroju i sprzętu do ćwiczeń. Trenując na siłowni nie przesadzaj z obciążeniem. Wybieraj talerze i hantle dostosowane do siły Twoich mięśni. Musisz zadbać o odpowiednie obuwie, które będzie wsparciem dla Twoich stóp i całego ciała. Dotyczy to szczególnie biegaczy, ale nie tylko. Buty są równie ważne, gdy ćwiczysz na siłowni lub grasz w piłkę nożną. Kobiety powinny zadbać o dobry sportowy stanik. Dobrze dobrany strój to nie jest fanaberia. Spodnie i legginsy zapobiegają ocieraniu mięśni nóg. Podobnie koszulki – odprowadzają wilgoć, chronią przed warunkami atmosferycznymi. Nie ma znaczenia co wybierzesz – koszulka Nike Poland sprawdzi się tak samo dobrze jak z innej firmy. Najważniejsze abyś podczas treningu czuł komfort – ubrania nie powinny być ani za duże, ani za ciasne.

Powrót do góry