Uprawianie sportu w gorące dni – zrób to dobrze!

Uprawianie sportu w gorące dni – zrób to dobrze!

Lato to zdecydowanie najprzyjemniejsza pora roku. Pogoda przestaje być wymówką. Praktycznie codziennie można aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Lato to jednak też fale upałów, które potrafią dać się we znaki. Wysokie temperatury sprawiają, że nie chce nam się wyjść z domu, a co dopiero trenować. Upalna pogoda nie musi jednak oznaczać rezygnacji z treningów! Wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby cieszyć się sportem nawet w gorące dni!

Omijaj największy upał w ciągu dnia

Na środek dnia zawsze przypada największy upał. Wysokie temperatury powodują, że o wiele szybciej się męczymy i nagrzewamy. Najlepszym rozwiązaniem jest trenowanie rano lub wieczorem, kiedy upał nie daje się tak mocno we znaki. Jeśli musisz biegać w ciągu dnia, postaraj się wybrać miejsce oferujące nieco cienia, np. las, park lub lekkiego chłodu, np. okolice jeziora. Rozwiązaniem może być też trening na siłowni lub na bieżni zamiast na upale. Bieganie po mieście nie jest dobrym pomysłem – nagrzewa się asfalt i budynki, upał jest tam często nie do zniesienia.

Nie zapomnij o wodzie

Podczas treningów nie można zapomnieć o piciu wody. W czasie upałów nawadnianie jest jeszcze ważniejsze. Trzeba pić wodę przed treningiem, podczas i po treningu. Pozwoli to zminimalizować ryzyko odwodnienia i zrekompensować utratę wody i elektrolitów. Czym grozi niedostateczne nawodnienie? Możesz w czasie treningu niespodziewanie zemdleć lub stracić przytomność. Lepiej nie ryzykować! Pamiętaj aby zawsze mieć ze sobą butelkę wody, bidon lub specjalny bukłak z wodą.

Odpowiedni strój

Sportowy strój dostosowany do warunków atmosferycznych to podstawa udanego treningu. W czasie upałów warto zwrócić szczególną uwagę na to co na siebie zakładamy. Zapomnij o ubraniach w ciemnych kolorach, jak czarny czy granatowy. Koszulki w takich kolorach będą mocniej pochłaniać światło i dodatkowo CIę nagrzewać. Podczas upałów zdecyduj się na przewiewne koszulki w jasnych kolorach. Dobrym wyborem może być koszulka Nike Poland lub inna w jasnych barwach. Podczas upałów zrezygnuj też z długich legginsów. O wiele lepiej sprawdzą się szorty. Odpadają też grube skarpetki, które tylko niepotrzebnie będą grzać stopy. Wybierz sportowe stopki, które zapewnią cyrkulację powietrza.

Chroń się przed słonecznymi promieniami

Upały nieodłącznie związane są z dużym nasłonecznieniem. Jeśli wybierasz się na trening pamiętaj aby osłonić głowę. Najlepiej sprawdzi się czapka z daszkiem. Wybierz taką wykonaną z cienkiego, przewiewnego materiału. Dzięki temu głowa nie będzie się niepotrzebnie grzać. Osłona głowy jest bardzo istotna, dzięki temu unikniesz słonecznych oparzeń. Istotne są też sportowe okulary przeciwsłoneczne. Przed słońcem chronią też kremy z filtrem UV. Koniecznie wybierzcie te wodoodporne – nie spłyną gdy wasze ciało zacznie się pocić.

 

Jeśli planujesz jakikolwiek trening w czasie upału, pamiętaj o swoich ograniczeniach! Zrezygnuj z intensywnych ćwiczeń. Postaraj się aby Twój trening był dość lekki. Jeśli słońce i upał stają się bardzo nieznośne, a Ty czujesz potrzebę kontynuowania treningów – spróbuj ćwiczyć na siłowni, w klimatyzowanej sali. Jest to lepsze rozwiązanie niż zmuszanie się do wysiłku, gdy na zewnątrz temperatura sięga trzydziestu stopni.

 

Powrót do góry