Wakacje w Dortmundzie – odwiedź miasto skrzydlatych nosorożców

Wakacje w Dortmundzie – odwiedź miasto skrzydlatych nosorożców

Turyści odwiedzający Niemcy bardzo często za cel swojej podróży obierają Berlin, Monachium lub Hamburg. Niewielu z nich podróżuje do Dortmundu, który oferuje takie atrakcje jak m.in. zwiedzanie stadionu jednego z najlepszych europejskich klubów piłkarskich.

Dortmund bywa niekiedy przez Polaków nazywany „niemieckim Górnym Śląskiem”, gdyż podobnie jak polska kraina Dortmund słynie z górnictwa i hutnictwa. Niemieckie miasto bardzo ucierpiało w czasie II wojny światowej, jednak turyści mogą znaleźć w nim kilka ciekawych historycznych i współczesnych obiektów.

Najciekawsze miejsca na mapie Dortmundu

Symbolem Dortmundu jest skrzydlaty nosorożec, dlatego w wielu miejscach miasta można spotkać kolorowe figury niezwykle popularnych w Dortmundzie nosorożców, które w większości pełnią funkcję nośnika reklamy. Jeśli masz czas, możesz poszukać nosorożców, których w całym Dortmundzie jest już ponad sto. Na zakończenie wizyty koniecznie zaopatrz się w pamiątkę w postaci figurki lub breloczka ze skrzydlatym nosorożcem.

W Dortmundzie można zwiedzić aż trzy słynne średniowieczne kościoły. Najpopularniejszym z nich jest wyposażony w taras widokowy Kościół św. Rajnolda, który jest patronem Dortmundu. Niektóre elementy kościoła pochodzą z XIII wieku. Dalej mamy Kościół św. Piotra z XIV wieku oraz Kościół Mariacki z XII wieku.

Miłośnicy muzeów powinni odwiedzić Muzeum Prześladowań, które znajduje się na terenie dawnego więzienia, a także Muzeum Browarnictwa założone w 2006 roku. Warto zauważyć, że w Dortmundzie piwo pije się nie z wielkich kufli, lecz z małych szklanek, dzięki czemu Dortmund wyróżnia się na tle innych niemieckich miast.

Chciałbyś zobaczyć Dortmund z góry? Koniecznie udaj się na Wieżę Florian (Florianturm), która pełni równocześnie rolę wieży widokowej oraz telewizyjnej, a przy tym jest przystosowana do skoków na bungee. Wieża mieści się w Parku Westfalskim, w którym 5 lat temu zasadzono ponad 80 tysięcy kwiatów ułożonych w kształt nowych koszulek Borussi Dortmund, by w ten sposób zaprezentować światu przemianę, jaką przeszły koszulki piłkarskie Puma z logo Borussi.

Raj dla fanów piłki nożnej

Każdy miłośnik futbolu powinien również odwiedzić Signal Iduna Park, znany bardziej pod nazwą Westfalenstadion, czyli stadion Borussi Dortmund, w której gra Łukasz Piszczek. Szósty co do wielkości stadion w Europie można zwiedzać z przewodnikiem, który oprowadza turystów po trybunach, szatni, pomieszczeniach odnowy, ławce rezerwowych, tunelu, sali konferencyjnej, loży VIP oraz… stadionowym więzieniu. Zwiedzanie stadionu warto połączyć z wejściem do muzeum, w którym znajdują się trofea oraz informacje dotyczące historii drużyny. Na zakończenie każdy fan Borussi powinien odwiedzić sklep klubowy, w którym można nabyć żółto-czarne koszulki piłkarskie Puma zaprojektowane dla niemieckiej drużyny, bluzy, kubki i inne gadżety. Warto pamiętać, że zwiedzać stadion można jedynie w dniach, w których nie odbywają się rozgrywki, dlatego jeśli jedziesz do Dortmundu specjalnie na mecz, udaj się na stadion dzień wcześniej.

Powrót do góry