Wakacje w Lizbonie – znajdź swoje miejsce w stolicy Portugalii

Wakacje w Lizbonie – znajdź swoje miejsce w stolicy Portugalii

Stolica Portugalii jest miejscem, o którym turyści wiedzą stosunkowo niewiele. Osoby planujące wakacje chętniej wyjeżdżają do ciepłej Hiszpanii lub Włoch, gdyż portugalska pogoda nie jest aż tak łaskawa. Do Lizbony chętnie wybierają się fani piłki nożnej, szczególnie ci, którzy śledzą od samego początku karierę Cristiano Ronaldo.

Lizbona to jednak miasto przyjazne nie tylko kibicom – znajdziesz w niej mnóstwo ciekawych zakątków, uliczek, parków i zabytków. Jedni jadą do Lizbony z gotową listą miejsc do obejrzenia, inni kierują się instynktem i chętnie błądzą po malowniczych lizbońskich uliczkach. Jeśli chcesz wiedzieć, co warto zobaczyć podczas pobytu w stolicy Portugalii, zapoznaj się z naszym krótkim przewodnikiem.

Najciekawsze miejsca Lizbony

Zwiedzanie stolicy Portugalii wielu turystów rozpoczyna od Placu Handlowego (Praça do Comércio), który został wybudowany w miejscu Pałacu Ribeira zniszczonego w 1755 roku w wielkim trzęsieniu ziemi. Będąc na Placu Handlowym, warto przejść się słynnym deptakiem Rua Augusta i zobaczyć Łuk Triumfalny, na którego szczyt można się wspiąć, by podziwiać panoramę Lizbony. Przechodząc Rua Augusta, grzechem byłoby nie wstąpić do jednej z lizbońskich knajpek, by spróbować lokalnych przysmaków.

Jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów dzielnic jest Alfama – najstarsza dzielnica Lizbony, która wyszła z wielkiego trzęsienia ziemi 1755 niemal bez szwanku. W dzielnicy tej możemy zwiedzić Zamek św. Jerzego (z punktem widokowym), Katedrę Sé, Kościół św. Michała oraz Kościół św. Antoniego. Pod kościołem św. Antoniego stoi trzymająca księgę figura świętego. Turyści często wrzucają na księgę monetę – trafienie wróży szczęście w miłości, gdyż w Portugalii św. Antoni jest patronem nowożeńców. Z kolei znajdująca się niedaleko Katedra Sé (Katedra Najświętszej Maryi Panny) została wzniesiona w 1150 roku w miejscu, w którym niegdyś znajdował się meczet.

Zmęczeni zwiedzaniem turyści mogą odpocząć, udając się do najstarszej na świecie księgarni Bertrand, która została otwarta w 1732 roku i funkcjonuje do dziś. Jeśli marzysz o nauce języka portugalskiego, właśnie tutaj możesz nabyć powieści, słowniki i przewodniki.

Królestwo Sportingu Lizbona

Lizbona jest również miastem, z którego pochodzi słynny klub piłkarski Sporting. Jeśli jesteś fanem Portugalczyków lub uwielbiasz futbol i wykorzystujesz każdą okazję, by zobaczyć stadion znanego klubu, koniecznie udaj się na Estádio José Alvalade wybudowany w 2003 roku z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2004. Stadion i muzeum byłego klubu Cristiano Ronaldo można zwiedzać z przewodnikiem. Muzeum jest niewielkie i stanowi prawdziwą gratkę dla fanów Ronaldo, gdyż znaleźć w nim można pierwsze dowody jego sukcesów jeszcze z czasów juniorskich. Każdy fan Sportingu może na koniec zaopatrzyć się w koszulki piłkarskie Puma w charakterystycznych biało-zielonych barwach portugalskiego klubu. Osoba dorosła za wejście do muzeum i na stadion zapłaci 14 euro. Warto pamiętać, że stadion jest zamknięty w dni meczowe, więc jeśli wyjeżdżasz do Lizbony na mecz, odwiedź stadion i muzeum Sportingu dzień wcześniej.

Powrót do góry