Czy warto posyłać dzieci na lekcje piłki nożnej?

Czy warto posyłać dzieci na lekcje piłki nożnej?

Dzieci mają najróżniejsze zainteresowania. Nie wszystkie podobają się rodzicom, bowiem każdy ma inną opinię na dany temat. Niektórzy ludzie nie lubią sportu, a więc nie posyłają swoich dzieci na zajęcia tego typu. Ich pociechy zresztą, obserwując siedzący tryb życia rodziców, mogą nie czuć potrzeby udzielania się w sporcie. My jednak uważamy, że zawsze warto umożliwić dzieciom sportowy rozwój i zapisać je na zajęcia, na przykład te z piłki nożnej.

Czego dziecko nauczy się na zajęciach?

Zajęcia sportowe to wbrew pozorom nie tylko rozwój w kierunku sportowym. Twoje dziecko nie musi być w przyszłości piłkarzem. Chodzenie na zajęcia z tej dyscypliny sportu może jednak nauczyć je wytrwałości i współpracy, a przecież te umiejętności są mile widziane w wielu sytuacjach w dorosłym życiu, chociażby na rynku pracy. Piłka nożna to także możliwość wzmocnienia charakteru, bowiem nie zawsze wszystko będzie dziecku wychodziło, ale podczas zajęć zrozumie, że ważna jest pewna nieustępliwość, wytrwałość i cierpliwość w oczekiwaniu na efekty. Jeśli coś nie uda się sto razy, może uda się za sto pierwszym. Warto ciągle się starać zamiast szybko rezygnować, ponieważ w ten sposób większość szans przelatuje nam koło nosa. Każda nauka wymaga pewnego zaangażowania i tej wspomnianej wytrwałości. Warto zapisać swoją pociechę na piłkę nożną także ze względu na to, że treningi poprawią jej koordynację ruchową. Dziecko poczuje się pewniej i będzie mieć lepszą kondycję. Ważne, aby było aktywne w czasie, w którym się rozwija i rośnie, a zajęcia z piłki nożnej są ku temu dobrą okazją.

Podejście do dziecięcych rozgrywek

Kiedy już zapiszesz dziecko na zajęcia sportowe, nieważne czy z piłki nożnej czy z innej dyscypliny, pamiętaj, aby dawać dobry przykład swojej pociesze. Nie jest najważniejsze, aby syn czy córka mieli zawsze najlepsze wyniki i zdobywali ze swoim zespołem puchary. Oczywiście, jeśli wygrają jakiś mecz, to gorąco ciesz się razem z dzieckiem, jednak nie oceniaj jego postępów wyłącznie po liczbie zwycięstw. Ważne, aby lekcje piłki nożnej nie były wyścigiem szczurów. Dziecko o wiele przyjemniej skojarzy sobie aktywność fizyczną, kiedy nauczysz je, że najważniejsza jest radość ze współzawodnictwa.

Wsparcie rodziców – kluczowa sprawa

Zamiast skupiać się na wygranych, staraj się wspierać dziecko na każdym meczu czy po każdym treningu. Pocieszaj, jeśli zdarzy się niepowodzenie. Pamiętaj, że dla Twojej pociechy naprawdę ważniejsza niż wymarzona piłka Nike jest Twoja postawa. To o niej będzie po latach szczególnie pamiętać. Spraw, aby Twoje dziecko wiedziało, że może na Ciebie liczyć i że w nie wierzysz, cokolwiek by się działo. Zajęcia sportowe Twojej pociechy, jak widzisz, mogą sporo nauczyć także Ciebie. Spraw, aby piłka nożna stała się rodzinnym sportem. Doceniaj swojego małego zawodnika i buduj dobre relacje ze swoim dzieckiem. Nawet jeśli nie jesteś fanem sportu, wspieraj swojego syna czy córkę w ich zainteresowaniach. Zyskają na tym Wasze kontakty, a maluchowi łatwiej będzie uczyć się nowych rzeczy i odnosić sukcesy, kiedy będzie czuć, że ma po swojej stronie rodziców.

Powrót do góry