Wybieramy halówki – na co zwrócić szczególną uwagę? – cz. 2

Wybieramy halówki – na co zwrócić szczególną uwagę? – cz. 2

Jeśli trenujesz halową piłkę nożną, doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że obuwie jest jedną z najważniejszych części stroju piłkarskiego, który pozwala Ci odnieść sukces. Dlatego tak ważne jest, abyś nie podejmował pochopnych decyzji. Chcąc wspomóc Twoje decyzje, w tym i kolejnych artykułach przedstawimy Ci szczegóły, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru idealnego obuwia do gry w piłkę halową.

Cholewka – na co zwrócić szczególną uwagę?

Pierwszą i jedną z ważniejszych części, na którą należy zwrócić uwagę jest cholewka. Nic w tym dziwnego, bowiem jest to większa część halówki, która decyduje o tym, czy but nam się spodoba czy nie. Nie należy ukrywać, że wielu z nas, w tym również mężczyzn, jest wzrokowcami. Zawsze będziemy wybierać produkt, który będzie ładniej wyglądał. Ale czy to jest najważniejsze? Z pewnością zdajesz sobie sprawę z faktu, że nie.

Zapewne nie raz kupowałeś buty obecnie jesteś w stanie określić, jak Twoja stopa dostosowuje się do nowego obuwia. Wielu z nas nic nie jest, kiedy zakładają nowe buty, niektórzy jednak wraz z nowym obuwiem dostają w prezencie bolące pęcherze i odciski. I nie chodzi tutaj jedynie o normalne obuwie. Również sportowe, w tym halówki, jeśli będą źle dobrane mogą przysporzyć nie lada kłopotów.

Cholewka ze skóry naturalnej czy syntetycznej?

Jeśli nie masz problemu z dostosowaniem obuwia, możesz postawić na sportowe buty wykonane z tworzywa syntetycznego. Jeżeli jednak od dziecka miałeś problemy ze stopami, kup buty wykonane ze skóry naturalnej, która idealnie dostosowuje się do stopy. Nie martw się, jeśli po kupnie butów ze skóry niezbyt dobrze będziesz odczuwał przy stopie piłkę. Musisz pozwolić, aby buty przez kilka meczy rozbiły się i dostosowały do stopy.

Kiedy nie potrzebujesz wymagających butów, możesz wybrać te, które wykonane zostały z materiału syntetycznego. Odznaczają się mniejszym dostosowaniem do stopy. Jeśli zatem podczas przymierzania czujemy, że coś nie pasuje, zrezygnujmy z tego rodzaju obuwia. Pewnym jest bowiem, że nie dostosują się ona do stopy, tak jak buty ze skóry. To, co za nimi przemawia, to ich lekkość, a poza tym idealne czucie piłki już przy pierwszym założeniu ich na stopę.

Jeżeli nie przekonują Cię buty wykonane z wyżej wspomnianych materiałów, możesz jeszcze spróbować treningu w tych, które wykonano z tekstyliów. Niestety już teraz powinniśmy Cię przed nimi przestrzec. Jak sam z pewnością zauważysz ich cena znacznie odbiega od tych z wyższej półki, wykonanych ze skóry lub syntetyku. W konsekwencji oznacza to, że nie możesz liczyć na skuteczną ochronę stopy podczas gry. Przy każdym kontakcie fizycznym z przeciwnikiem na pewno będziesz odczuwał dyskomfort. Wykonanie takich halówek pozostawia również wiele do życzenia. Zazwyczaj ulegają zniszczeniu po kilku treningach lub meczach. W związku z tym radzimy się zastanowić nad faktem, czy nie warto postawić na zakup droższych lecz bardziej wytrzymałych butów, które będą służyły nam o wiele dłużej.

Powrót do góry