Wybieramy halówki – na co zwrócić szczególną uwagę? – cz. 3

Wybieramy halówki – na co zwrócić szczególną uwagę? – cz. 3

Poniższy artykuł jest kolejnym z cyklu tych, które mają Wam pomóc wybrać idealne dla Was halówki. W poprzednim artykule poruszyliśmy temat cholewki. Opowiedzieliśmy o rodzajach materiałów, z których może zostać wykonana, jak również poradziliśmy, na co zwrócić uwagę przy wyborze. Dziś przyszła kolej na następne elementy buta, które mogą mieć ogromny wpływ na uczucie komfortu podczas gry w halową piłkę nożną.

Wyściółka – niby nic, a jednak

Kto by się spodziewał, że wyściółka jest jednym z ważniejszych elementów halówki oraz innego sportowego obuwia. Jest to materiał, który jako pierwszy kontaktuje się z naszą stopą. Nic zatem dziwnego, że powinna być wykonana z tworzywa, które będzie z nią współpracował. Tylko wtedy będziemy czuć pełen komfort i stabilność.

Zanim wybierzesz materiał idealny, musisz przetestować kilka rodzajów halówek. Każdy bowiem rodzaj wyściółki musi wybrać sam. Z doświadczenia możemy powiedzieć, że materiał tekstylny lepiej współpracuje ze stopą, chłonąc pojawiający się pot. Nie można niestety tego powiedzieć o skórze syntetycznej, która nie daje odpowiedniej ochrony spoconej stopie. Jeśli nie posiadamy skarpet, które pochłoną pot, nie możemy mieć pewności, że buty z tego typu wyściółką utrzymają ją w odpowiedniej pozycji, chroniąc przy tym przed kontuzjami. To, co przemawia za skórą syntetyczną, to jej większa wytrzymałość. Materiał tekstylny bowiem po kilku użyciach może ulec zniszczeniu. Jak wspomnieliśmy na początku – sam, na bazie własnych doświadczeń, musisz dokonać wyboru odpowiedniej wyściółki.

Podeszwa – to kolejna istotna część halówek

Kiedy szukasz obuwia idealnego, pamiętaj, że podeszwa, to jedna z najważniejszych części obuwia sportowego. Co istotne – w każdym bucie odnajdziemy część środkową oraz zewnętrzną tego elementu.

Kiedy kupujesz buty skup się bardziej na środkowej części podeszwy, bowiem właśnie ona odpowiada za amortyzację podczas użytku.

Każdy but, w tym wypadku nieistotne, czy będą to halówki, czy inne obuwie sportowe, powinien mieć w podeszwie odpowiednią ilość pianki, która odpowiedzialna jest za sprężystość. Już podczas pierwszego założenia wyczujesz, czy but jest odpowiednio elastyczny, czy jednak nie.

Skąd taka troska o odpowiednia plastyczność podeszwy? Jeśli grasz w futsal, to z pewnością wiesz – podłoga hali nie należy do miękkich podłoży, stąd jeśli założysz nieprzystosowane obuwie z pewnością nabawisz się kontuzji. Stawy gracza są bowiem narażone na ogromne obciążenia. Dlatego zawodnicy, szczególnie Ci, którzy posiadają większą masę ciała, muszą zwrócić szczególną uwagę na rodzaj podeszwy.

Zewnętrzna podeszwa obuwia do gry w halową piłkę nożną, nawet jeśli kosztują one niewiele, powinna być wykonana z gumy. To właśnie dzięki niej, każdy zawodnik czuje się bezpiecznie na hali. Guma gwarantuje bowiem odpowiednią przyczepność obuwia do podłoża, jak również nagłe zwroty akcji, czy bezpieczny bieg po hali. Jeśli zależy Ci również na tym, aby panie sprzątające halę miały mniej pracy, warto wybrać podeszwę z systemem non-making, czyli taką, która nie pozostawia zbędnych śladów.

Powrót do góry