Wybieramy piłkarskie buty

Wybieramy piłkarskie buty

Wybór odpowiednich butów do piłkarskich treningów jest bardzo istotny. Buty się zużywają, przecierają, a powinny być wygodne i dawać komfort gry. Trzeba też dokładnie pomyśleć na jakiej nawierzchni będziemy grać. Model butów zależy też od poziomu naszego zaawansowania i tego jak często planujemy ich używać. Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli, że można dostać zawroty głowy! Sprawdź co trzeba wziąć pod uwagę kupując nowe buty do piłki nożnej.

Na jakiej nawierzchni będziesz grać?

Zanim kupisz buty, sprawdź na jaką powierzchnię są przeznaczone. Modele różnią się typem podeszwy, w zależności od nawierzchni. Jak oznaczone są podeszwy? FG – to buty przeznaczone do twardej, naturalnej, trawiastej nawierzchni. To popularne “lanki”, które najlepiej sprawdzają się latem. SG – tak oznaczone buty sprawdzą się do gry na grząskiej murawie. Dzięki kołkom dłuższym od typowych korków, dają dużą przyczepność.

 

AG – to podeszwa przeznaczona na sztuczną nawierzchnię boiska. Korki zapewniają dobrą przyczepność, poprawiają komfort gry i zmniejszają ryzyko kontuzji. Podeszwy butów, które przeznaczone są na sztuczne nawierzchnie trawiaste oznaczone są TF lub TT. Sprawdzą się idealnie na turfie, którym wyłożone są popularne Orliki. IC, CT, IN – tak oznaczone są buty, w których można grać na hali. Gwarantują one dobrą przyczepność i nie pozostawiają na podłodze brudnych śladów.

Określ swój poziom zaawansowania

Oprócz rodzaju podeszwy, warto określić swój poziom zaawansowania. Jeśli planujemy grać amatorsko, od czasu do czasu, możemy zdecydować się na dobre buty z niższej półki cenowej. Możemy też oczywiście wybrać buty profesjonalne – będzie to jednak większy wydatek.

Profesjonalne

Buty profesjonalne to najlepsze i najdroższe buty od danego producenta. Zrobione są z najwyższej jakości materiałów i z użyciem najnowszych technologii. Właśnie w takich profesjonalnych butach grają piłkarze najlepszych drużyn.

Półprofesjonalne

Buty półprofesjonalne są tańsze od poprzedników. Mają wiele ich cech i zalet, np. użyte najnowsze technologie. Są jednak często wykonane z materiałów niższej jakości.

Amatorskie/rekreacyjne

Na końcu stawki plasują się buty do gry amatorskiej i rekreacyjnej. Należą one do najtańszych, nie ma też co liczyć w nich na najnowsze technologie. Jednak to jak zostały wykonane i z jakich materiałów, sprawia, że w zupełności wystarczą dla zawodników, którzy od czasu do czasu grają w piłkę.

 

Sprawdź materiał, z którego wykonane są buty

Warto zwrócić też uwagę na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane buty. Dostępne są dwie opcje: skóra naturalna i skóra syntetyczna. Buty ze skóry naturalnej wyróżnia trwałość, przepuszczanie powietrza i dostosowanie się do kształtu stopy. Mają one jednak tendencję do nasiąkania wodą i do odkształcania się. Z kolei buty ze skóry syntetycznej nie odkształcają się, są lżejsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Niestety, nie przepuszczają powietrza.

 

Wybór odpowiednich butów do piłki nożnej jest niezwykle istotny. Od tego zależy komfort gry i przyczepność do podłoża. Buty piłkarskie to równie ważne wyposażenie jak sportowy strój czy getry. Buty Nike, koszulka Nike Poland i spodenki do kompletu sprawią, że trening i mecz będą komfortowe i przyjemne.

 

Powrót do góry