Wybór ochraniaczy piłkarskich nie należy do najłatwiejszych – podpowiemy Ci, na co zwrócić szczególną uwagę

Wybór ochraniaczy piłkarskich nie należy do najłatwiejszych – podpowiemy Ci, na co zwrócić szczególną uwagę

Doświadczony piłkarz wie, że ochraniacze piłkarskie, to jeden z podstawowych sprzętów, które powinny znaleźć się w jego sportowej torbie. Nieistotnym jest, czy wybiera się na trening, czy na mecz, który ma dać jego drużynie ważne zwycięstwo. Jeśli zatem nie jesteś doświadczonym zawodnikiem i stoisz przed podjęciem decyzji – kupić ochraniacze piłkarskie, czy nie, odpowiadamy – TAK!
Zdajemy sobie sprawę z faktu, że na początku piłkarskiej drogi, możesz mieć problem z wyborem odpowiedniego sprzętu. W poniższym tekście dowiesz się, na co zwrócić szczególną uwagę, aby podjąć trafną decyzję.

Bezpieczeństwo, a zarazem wygoda ponad wszystko

Myślisz, że bezpieczny nie równa się wygodny? Jesteś w ogromnym błędzie! Ochraniacze piłkarskie właśnie takie powinny być. Muszą zapewniać Ci maksymalne bezpieczeństwo, a przy tym być wygodne. W przeciwnym razie mecz możesz uznać za stracony.
Grałeś choć jeden mecz bez osłony na piszczelach? Jak się czułeś, kiedy zawodnik drużyny przeciwnej kopnął Cię właśnie w to miejsce? Bolało? Zapewne. Właśnie dlatego władze futbolu wręcz wymagają osłon na piszczelach. Chcą bowiem uniknąć u zawodników kłopotliwych kontuzji, które mogą wyeliminować ich z gry nawet na kilka miesięcy.
Zdarza się, że przeciwnicy chcąc trafić w piłkę, niechcący trafiają w Twoją nogę. Niestety niektórzy robią to celowo. Ochraniacze piłkarskie mają uchronić Cię przed stłuczeniami, a co gorsza złamaniami piszczeli.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania osłony?

Kiedy zdasz sobie sprawę z powagi sytuacji i zdecydujesz się na zakup ochraniaczy, czeka Cię kolejna decyzja – ich wybór. Od razu zaznaczymy, że będąc początkowym piłkarzem zupełnie nie będziesz wiedział, które wybrać. Sprawy nie ułatwi Ci fakt, że masz kilka rodzajów do wyboru. WIelu piłkarzy, szczególnie tych doświadczonych odradza kupno ochraniaczy z dodatkową osłoną na kostki – jedni twierdzą, że blokują odpowiedni ruch stopy, zaś inni, że najzwyczajniej w świecie są niewygodne. Niemniej jednak, kiedy Ty, a szczególnie Twoje dziecko rozpoczyna karierę piłkarza, warto zainwestować właśnie w tego typu ochraniacze piłkarskie. Z czasem jednak, kiedy pewnie poczujesz się na boisku, możesz zrezygnować z tego typu rozwiązania.
Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę jest wielkość ochraniacza. Chcesz odnieść sukces na boisku? Musisz zatem mieć ochraniacze, które stopią się z Twoją nogą. Oznacza to, że nie powinieneś ich czuć podczas gry. Nie oznacza to, że powinny być niezwykle cienkie. Powinny być po prostu dobrze dopasowane. Niektórzy piłkarze, pomimo tego, że są dorośli wybierają dziecięcy typ osłony. Nie jest to zły pomysł, jeśli te, które przeznaczone zostały dla dorosłych piłkarzy są dla nich nieodpowiednie. Najważniejsze, żeby tworzywo, z których zostały wykonane było na tyle mocne, aby zapewnić odpowiednią ochronę podczas gry. Nie czarujmy się jednak, niektóre faule (szczególnie te wykonywane specjalnie) są tak mocne, że nawet najlepsza ochrona nie jest w stanie ich zatrzymać.

Powrót do góry