Jak wybrać sport dla dziecka?

Jak wybrać sport dla dziecka?

Wszyscy wiemy, że sport to zdrowie. Dotyczy to nie tylko dorosłych, ale też dzieci. Aktywne spędzanie czasu pomaga dzieciom prawidłowo się rozwijać, zarówno fizycznie, jak i intelektualnie. Zajęcia sportowe dają dziecku sposób na wykorzystanie swojej energii. Do tego może dzięki nim nawiązywać nowe przyjaźnie i uczyć się pracy w grupie.

Zalety sportowych zajęć

Dlaczego warto posyłać dzieci na zajęcia sportowe? Regularne uprawianie sportu pozytywnie wpływa na pewność siebie i charakter. Dziecko uczy się rozwiązywać problemy i współpracować z innymi osobami. Sport uprawiany za młodu może przyczynić się do lepszego startu w dorosłe życie. Osoby, które w dzieciństwie uprawiały sport często robią to też gdy dorosną, a dodatkowo dbają o zdrowy tryb życia. To pomaga w spełnianiu się zawodowo i w nastawieniu do życia. Sport jest niezwykle ważny, ale jaką dyscyplinę dla dziecka wybrać?

Pływanie

Świetnym wyborem jest nauka pływania. Na początek warto wybrać się z dzieckiem na zajęcia, podczas których oswoi się z wodą i pokona przed nią lęk. Dzieciom oswojonym z wodą łatwiej przychodzi nauka pływania. Na regularne zajęcia na pływalni można zapisać już sześcio i siedmiolatki. Takie zajęcia dają też najlepsze efekty. Pływanie doskonale wpływa na rozwój mięśni oraz układu kostno-szkieletowego. Pływanie nie wymaga też ogromnych dodatkowych nakładów finansowych. Dzieci potrzebują tylko strój kąpielowy, czepek, okularki i klapki.

Piłka nożna

Chętnie wybieranym sportem dla dzieci, szczególnie chłopców, jest piłka nożna. Przygodę z futbolem można zacząć już w wieku 5 lat. Regularne zajęcia organizują szkółki piłkarskie, gdzie pod okiem trenera dzieci ćwiczą podania i grają pierwsze mecze. Piłka nożna pozwala dzieciom na wzmocnienie organizmu, zwiększenie sprawności i wydolności. Dzieci stają się też szybkie i zwinne. Gra w piłkę nożną pokazuje też, że trzeba przestrzegać reguł i pracować zespołowo. Piłka nożna nie generuje ogromnych kosztów. Wystarczy sportowy strój i buty. Po jakimś czasie można dziecku zafundować profesjonalne ubrania, takie jak np. koszulka Nike Polska.

Taniec

Dla dzieci, które lubią muzykę, świetnym wyborem mogą być zajęcia taneczne. Początkowo zajęcia te nie mają dużo wspólnego z tańcem, jest to raczej zabawa przy muzyce. Jednak po jakimś czasie dzieci zaczynają uczyć się kroków i układów, szczególnie łatwo przychodzi do już pięciolatkom. Taniec to sport, który niesamowicie rozwija ciało i pokazuje jego możliwości. Nauka kroków i całych układów ćwiczy pamięć i koordynację ruchową. Zajęcia taneczne nie wymagają dużych inwestycji. Wystarczy sportowy strój, legginsy i bluzka.

Sztuki walki

Kolejnym sportem dla dzieci, który warto wziąć pod uwagę są sztuki walki. Na takie zajęcia mogą chodzić już cztero i pięciolatki. Często są to zajęcia ogólnorozwojowe, które przez zabawy ruchowe przemycają elementy wybranej sztuki walki. Oczywiście, dzieci uczą się też technicznych elementów i ciosów. Sztuki walki pozwalają na zwiększenie pewności siebie i dyscypliny. To też świetna okazja do nawiązywania kontaktów z rówieśnikami. Sztuki walki nie generują dużych kosztów. Początkowo dzieci mogą ćwiczyć w sportowym stroju. Po jakimś czasie może być konieczne zakupienie specjalnego stroju do treningów.

 

Wybierając sport dla swojego dziecka warto kierować się jego zainteresowaniami. Sport dla dziecka powinien być frajdą i przyjemnością. Pod żadnym pozorem nie można realizować swoich niespełnionych sportowych ambicji, kosztem dziecka!

Powrót do góry