Zaczynasz treningi? Sprawdź jak się zmotywować!

Zaczynasz treningi? Sprawdź jak się zmotywować!

Chcesz zacząć biegać, ale coś Cię powstrzymuje? Już kilka razy brałeś się za uprawianie sportu, ale nigdy za długo nie wytrwałeś? Początki są trudne, to dotyczy też regularnych treningów. Często przerasta nas nasze lenistwo i zostajemy w domu, zamiast pobiegać na zewnątrz. Największy spadek motywacji obserwujemy jesienią i zimą, gdy na pogoda nie zachęca do wychodzenia z domu. Jest jednak kilka sposób na zmotywowanie się do aktywności fizycznej!

Znajdź towarzystwo do treningów

Najprostszym rozwiązaniem jest znalezienie drugiej osoby, z którą będzie można ćwiczyć. Będziecie się nawzajem motywować do wychodzenia z domu i danej aktywności. Może to być ktoś z rodziny lub z kręgu przyjaciół, nie ma to większego znaczenia. Najważniejsze aby znaleźć wspólny cel i razem nad sobą pracować i trenować. Dobrze jest też otaczać się osobami, które ćwiczą i są zmotywowane. Znajomi, którzy siedzą cały czas na kanapie i grają na konsoli nie będą Cię motywować. Poszukaj osób na siłowni, którym się chce i takimi ludźmi się otaczaj.

Zwróć się do trenera personalnego

Jeśli samodzielne treningi przychodzą Ci z trudem, wybierz się po pomoc do trenera personalnego. Trener przygotuje dla Ciebie program treningowy dostosowany do twoich potrzeb. Regularne treningi pod okiem trenera są bardzo motywujące. Trener pokaże Ci jak prawidłowo ćwiczyć i będzie na bieżąco poprawiał ewentualne błędy. Warto prowadzić też treningowy notes, w którym zapisuje się daty, czas treningu oraz wykonane ćwiczenia. Pomoże to w utrzymaniu regularności i śledzeniu postępów.

Wprowadzaj nowe elementy do treningu

Tracisz zainteresowanie treningami? Zaczynasz się nudzić i coraz częściej rezygnujesz z ćwiczeń? Nie pozwól aby zawładnęła Tobą rutyna! Wprowadzaj nowe elementy do treningu, szukaj nowych ćwiczeń. Im bardziej interesujący i angażujący będzie Twój trening tym lepiej! Inspiracje możesz czerpać od trenerów personalnych lub z filmów treningowych dostępnych w internecie.

Zmień monotonną dietę

Ćwiczysz i dbasz o odpowiednią dietę, ale Twoje życie robi się monotonne? Zmień dietę! Nie zmuszaj się cały czas do kurczaka z ryżem. Takie połączenie każdemu w końcu się znudzi. A nuda to prosta droga do złamania diety i powrotu do starych zwyczajów. Szukaj nowych smaków, próbuj nowe przepisy.

 

Motywacja, muzyka, nowy sprzęt

Co jeszcze może pomóc w motywacji do dalszych ćwiczeń? Na niektóre osoby działają motywacyjne hasła, w różnej formie. Możesz obserwować w mediach społecznościowych motywujące profile, które dzielą się zdjęciami, filmami czy artykułami. Na takich stronach często zgromadzona jest duża społeczność, która też nawzajem się motywuje! Świetnym wyjściem jest też stworzenie osobistej muzycznej playlisty z motywującymi piosenkami. Wybierz swoje ulubione kawałki i słuchaj ich przed i w czasie treningu. Czasami motywacją może być nawet zakup nowego sprzętu czy ubrań do ćwiczeń. Od dawna chodzi Ci po głowie koszulka Nike Polska ale odkładasz jej zakup na później? Zrób to teraz i załóż ją na najbliższy trening!

Weź udział w zawodach

Czasami treningi stają się monotonne bo wydaje nam się, że wszystko już osiągnęliśmy. Dlatego tak ważne jest wyznaczanie sobie kolejnych celów! Utrata kilogramów, kolejne przebiegnięte kilometry, wyciskanie większej ilości kilogramów. To wszystko są realne cele, które możesz zrealizować! Świetnym rozwiązaniem jest też zaplanowanie udziału w zawodach. Nie musisz od razu startować w maratonie, wystarczy bieg na kilka kilometrów. Sprawdzisz się w nowej sytuacji i być może złapiesz bakcyla!

Powrót do góry