Czy zajęcia sportowe są pomocne w zmniejszaniu wad postawy?

Czy zajęcia sportowe są pomocne w zmniejszaniu wad postawy?

Wady postawy u dzieci są zmorą dzisiejszych czasów. Poradnie leczenia wad postawy mają co robić. Już u najmłodszych dzieci lekarze zwracają uwagę na konieczność usprawniania w celu osiągnięcia prawidłowej postawy. Dotyczy to niewłaściwego układania stóp podczas chodzenia lub pleców podczas siedzenia. Bagatelizowanie takich sygnałów przez rodziców to poważne zaniedbanie, które może być przyczyną niepełnosprawności lub poważnych chorób dzieci w przyszłości.

Ponadto wadliwe poruszanie się może być też przyczyną kompleksów, wycofania się z życia społecznego a nawet i depresji. W leczeniu wad postawy ważna jest profilaktyka oraz odpowiednia terapia. Przyczyny wad postawy są różne. Do najczęstszych podaje niewłaściwy sposób spędzania czasu przez dziecko, czyli mało aktywności fizycznej a dużo czasu siedzenia przed komputerem lub telewizorem. Pierwsza profilaktyka powinna nastąpić już w domu. Rodzic musi zwracać uwagę na to jak porusza się jego dziecko jak kształtuje się jego sylwetka. Należy też zwracać uwagę jaką dziecko przyjmuje pozycję podczas siedzenia. Rodzice muszą włączyć aktywność fizyczną w życie swoich dzieci, gdyż w przeciwnym wypadku doprowadzą do zaburzeń jego układu szkieletowego. Pamiętajmy, że wady postawy w wieku dziecięcym można skorygować. Później jest to znacznie trudniejsze a czasem i niemożliwe.

Aby dzieci były zdrowe – czyli rola aktywność fizycznej w ich życiu

Wady kręgosłupa wymagają odpowiedniej rehabilitacji. Najczęściej są to ćwiczenia usprawniające i przywracające właściwa postawę. Niekiedy jest potrzeba zastosowania specjalistycznych gorsetów lub operacji. Jeżeli chodzi o układanie stópek maluszka, ważne jest dobranie dobrego obuwia. Na tym produkcie nie należy oszczędzać. Stopa dziecka, który rozpoczyna naukę chodzenia powinna być sztywno osadzona w buciku. Dzięki temu nie wykrzywia się na boki. Zapobiega to także otarciom stópek. Dobrze wyprofilowane obuwie wyściełane wkładką zachowuje stopę we właściwym położeniu. Nieodpowiednio dopasowane obuwie może doprowadzać do wad typu koślawość kolan lub płaskostopie. Wszystkie problemy dziecka z jego postawą powinny być konsultowane z lekarzem specjalistą, czyli ortopedą. Jeśli dodatkowo zapiszemy dziecko na jakiś sport zapewnimy mu aktywność fizyczną, która jest pożądana w dziecięcym wieku. Jedną z propozycji jest piłka nożna. Obecnie jest dużo udogodnień w postaci łatwości dostępu do uprawiania sportu. Także dostępne są akcesoria piłkarskie dla dzieci, które amortyzują ewentualne uszkodzenia, jak np.: rękawice bramkarskie Adidas. Warto jednak ustalić z lekarzem, jaki rodzaj sportu będzie najlepiej korygował daną wadę postawy. Ponadto warto pomyśleć o gimnastyce korekcyjnej, która jest nastawiona na kształtowanie odpowiedniej postawy ciała dziecka. Takie zajęcia prowadzone są w szkołach lub w innych placówkach. Jeżeli dziecko sygnalizuje, że dany rodzaj ruchu sprawia mu ból nie bagatelizujmy tego. Wady postawy stanowią ograniczenie dla niektórych czynności, takich jak bieganie czy nawet chodzenie. Ponadto wady kręgosłupa mogą być także przyczyną trudności w oddychaniu. Konsultacja u lekarza może przynieść korzystne dla naszego dziecka rozwiązania. Należy przypilnować, aby dziecko ćwiczyło i realizowało zalecenia specjalistów.

Powrót do góry