Czy zakup domowej bieżni elektrycznej jest dobrą inwestycją?

Czy zakup domowej bieżni elektrycznej jest dobrą inwestycją?

W Polsce jest wielu entuzjastów joggingu. Niestety to sport dość sezonowy, ponieważ najwięcej biegaczy można spotkać na szlakach leśnych i ścieżkach ulicznych w okresie wiosenno-letnim. Znacznie mniej osób biegu w okresie jesienno-zimowym z uwagi na opady deszczu i śniegu oraz porywisty wiatr. Rozwiązaniem pozwalającym biegać przez cały rok jest zakup domowej bieżni elektrycznej. W tym artykule przedstawiamy zalety i wady takiej maszyny. Zapraszamy do lektury.

Domowa bieżnia elektryczna – zalety

Z zakupu domowej bieżni elektrycznej płynie wiele korzyści. Główną korzyścią jest to, że nie uzależniamy się od warunków pogodowych. Zatem bez względu na to, czy za oknem pada śnieg, czy deszcz to i tak możemy pobiegać w domowym zaciszu, realizując swoje założenia treningowe. Domowa bieżni elektryczna sprawia, że jako biegacz nie musisz martwić się tym, w jakim stanie będą jutro Twoje ścieżki do biegania.

Gwałtowna burza? Również takie zjawisko nie powoduje konieczności odwołania treningu biegowego. Tak naprawdę mając taką maszynę w swoim domu, możemy biegać, kiedy mamy na to czas i ochotę. Tutaj zamierzamy do kolejnej zalety, jaką jest możliwość regulowania swojego czasu. Własna domowa bieżnia sprawia, że to my decydujemy, kiedy biegamy, a nie czynniki zewnętrzne, na przykład godziny funkcjonowania naszej ulubionej siłowni. 

Możliwość zarządzania swoim czasem w 100% powoduje brak konieczności dojeżdżania do obiektu sportowego i ubierania się – tym samym oszczędzamy czas. Zamiast jechać na siłownie lub wybierać się do ulubionego parku mając taką bieżnię, wystarczy szybko się przebrać i wskoczyć na maszynę. Inwestycja w domową bieżnię to również zdrowsze rozwiązanie dla stawów. Wielu biegaczy uprawia jogging po betonowych chodnikach, ponieważ jest ich najwięcej w mieście. Bieżnia natomiast jest miękka i zawsze równa dlatego nie ma ryzyka potknięcia się o przeszkodę, jak może się to zdarzyć podczas uprawiania joggingu w terenie.

Wiele korzyści jest związanych również z samymi funkcjami bieżni. Na rynku można kupić różne modele, które wyróżniają się odmiennym wyposażeniem poszczególnych funkcji. Jednak każda podstawowa bieżnia ma opcję regulowania tempa. To oznacza, że domowa bieżnia elektryczna może być używana przez każdego bez względu na kondycję fizyczną. Na takiej maszynie można zarówno maszerować, jak i robić sprinty. Jak widać, maszyna tego typu ma wiele korzyści. W kolejnej sekcji przedstawiamy wady, których jest jednak o wiele mniej. 

Domowa bieżnia elektryczna – wady

Nie da się ukryć, że domowa bieżnia elektryczna jest kosztowną maszyną. Nie każdy może sobie na nią pozwolić. Co więcej, biorąc pod uwagę rosnące ceny zużycia energii elektrycznej, trzeba także wziąć pod uwagę rosnące rachunki za prąd, ponieważ to kolejna maszyna zużywająca energię. Osoby, które szybko się nudzą, wadę mogą upatrywać w rutynie i monotonni. W końcu biegamy „w miejscu” i przy okazji nie możemy podziwiać widoków, jakie są dostępne na przykład w parkach. 

Powrót do góry