- przez Damian Możejko
Choć w piłkę nożną można grać nawet w tenisówkach za 10 złotych, i wielu czołowych piłkarzy tak właśnie zaczynało, znawcy futbolu są zgodni: najważniejsze są odpowiednio dobrane buty. Prawdziwi pasjonaci gry w piłkę nożną z pewnością wiedzą, że istnieje kilka rodzajów specjalnego obuwia do futbolu. Główny podział związany jest z nawierzchnią, na jaką but jest przeznaczony.
Lanki najlepsze
Aby ułatwić piłkarzom sprawę, producenci obuwia piłkarskiego posługują się specjalnym kodem, gdzie skrót literowy oznacza właśnie ich przeznaczenie. I tak, oznaczenie FG to inaczej Firm Ground, czyli nawierzchnia twarda, Soft Ground – nawierzchnia miękka, TF – Turf, natomiast IN – Indoor. W praktyce za skrótami tymi kryją się odpowiednio: FG – lanki, SG – wkręty, TF – turfy lub śniegówki oraz IN – buty do gry pod dachem, czyli po prostu halówki. Można powiedzieć, że są to cztery główne typy obuwia do gry w piłkę nożną.
Najbardziej powszechnie używane są obecnie lanki. Jest to klasyczny, a zarazem najbardziej uniwersalny rodzaj butów do gry w futbol. Jak je rozpoznać? Podeszwa jest wykonana z plastiku, natomiast korki – z tworzywa sztucznego albo z gumy. Charakterystyczną cechą lanek jest zespolenie korków z butem na stałe. Oznacza to, że korki, które są niezbyt wysokie, nie mogą wypaść w czasie gry, ale także – że nie można ich wymienić w razie uszkodzenia buta.
Lanki są z powodzeniem używane w wielu sytuacjach i na różnych nawierzchniach. Sprawdzają się zarówno na podłożach miękkich, trawiastych (niezależnie od tego, czy są suche, czy mokre), jak i na sztucznej murawie oraz na nawierzchniach twardych. A zatem jeśli planujemy zakup tylko jednej pary butów do gry, lanki to zdecydowanie najlepszy wybór. Nie można ich używać tylko pod dachem.
Do zadań specjalnych
Butami odpowiednimi do gry w zamkniętych pomieszczeniach są oczywiście halówki. Ze względu na ich przeznaczenie podeszwa nie jest wyposażona w korki, tylko gładka. Aby buty miały odpowiednią przyczepność, przeważnie wykonana jest z kauczuku. W obuwiu tego typu można oczywiście grać na trawie, pod warunkiem, że nie jest mokra. Brak korków wyklucza bowiem właściwą przyczepność, a tym samym – odpowiedni poziom bezpieczeństwa piłkarza.
Butami do zadań specjalnych są z kolei turfy. Nadają się zarówno do rozgrywek na sztucznej murawie, jak i do gry zimą, na twardych, zmrożonych boiskach. Z tego względu nazywa się je też śniegówkami. Przyczepność w takich warunkach zapewnia im kilkadziesiąt małych minikorków wykonanych z gumy.
Ostatni rodzaj obuwia do gry w piłkę nożną to wkręty, czyli buty przeznaczone do gry na miękkiej, a nawet grząskiej nawierzchni. Komfort i bezpieczeństwo użytkowania zapewniają korki o metalowych końcówkach. W tym przypadku korków jest zazwyczaj sześć, i są wymienialne (wykręcane).
Odpowiednio dobrane do nawierzchni buty pozwalają zminimalizować ryzyko upadku, urazu i kontuzji. Bezpieczeństwo na murawie oraz na hali można oczywiście podnieść także w inny sposób. Sprawdzą się tu przede wszystkim odpowiednio dobrane ochraniacze do piłki.