Czym jest aktywność fizyczna? Co daje?

Czym jest aktywność fizyczna? Co daje?

Wiele osób uprawia amatorsko sport, lecz czym jest aktywność fizyczna? Dlaczego warto codziennie, choć na kwadrans uprawiać jakikolwiek trening?

Czym jest aktywność fizyczna?

Aktywność fizyczna zwana jest także ruchową, to zakres czynności, które występują w życiu każdego człowieka. Natomiast wydolność fizyczna jest zdolnością organizmu do tolerowania wysiłku powodowanego przez ruch. Określa także poziom wydolności serca.

Zła wydolność powoduje dłuższą regenerację organizmu po wysiłku oraz pogłębiające się zmęczenie nawet po niewielkiej aktywności fizycznej może doprowadzić nawet do uszczerbku na zdrowiu.

Współczynniki aktywności fizycznej

Na podstawie oszacowanego zapotrzebowania na kcal dobierane są rodzaje aktywności energetycznej, aby zrealizować cel spalania tkanki tłuszczowej. Najważniejszymi współczynnikami aktywności fizycznej są:

  • podstawowa przemiana materii – określa zapotrzebowanie kcal na minimalną aktywność życiową organizmu. Podawana jest najczęściej w kcal/kg masy ciała;
  • całkowita przemiana materii – określa dzienne zużycie kalorii z uwzględnieniem dobowej aktywności fizycznej, do pomiarów wykorzystuje się urządzenia monitorujące aktywność;
  • współczynnik aktywności fizycznej – określa klasyfikację aktywności od pracowników fizycznych, po sportowców amatorów i wyczynowych.

Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna?

Bez aktywności fizycznej trudno jest właściwie dbać o zdrowie. Jest to zgodne ze starym przysłowiem „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Dlatego codzienny ruch jest tak ważny dla zdrowia, a siedzący tryb zbycia może zwiększać ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych, np. nadciśnienia czy cukrzycy. Brak ruchu jest także często powodem pogorszenia wydolności organizmu, ma także negatywny wpływ na metabolizm i ogólne samopoczucie.

 Aktywność fizyczna jest sposobem na podniesienie wydolności organizmu oraz zwiększenie samooceny. Lekarze zalecają, aby każdy niezależnie od wieku uprawiał sport. Badania wykazują, że osoby aktywne żyją znacznie dłużej.

Powrót do góry